VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptákem roku je skorec vodní. Sídlí také na Tachovsku

Tachovsko - I přes výskyt na mnoha lokalitách není pěvec, který vystřídal loňského racka chechtavého, veřejnosti moc znám

9.4.2009
SDÍLEJ:

Karel Makoň (na snímku) při kontrolním odchytu opeřenců na Úterském potoce. Foto: Archiv DESOP

Mže, Úterský potok, Krasíkov, Tachov, Stříbro a Trpísty. Tam všude se na Tachovsku vyskytuje pěvec, který byl pro letošek zvolen Ptákem roku. Jde o skorce vodního a vystřídal loni zvoleného racka chechtavého. Skorec je pěvec, pro kterého není problém uplavat i několik desítek metrů ve vodě pod ledem. „Vyskytuje se na Tachovsku celoročně a to všude tam, kde je čistá tekoucí voda s peřejemi na rychlejších potocích a řekách. Viděl jsem ho na Úterském potoce, Mži pod Stříbrem, Potoce u Krasíkova, ale bude určitě i jinde,“ uvádí zoolog Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Neznámý pěvec

Skorec vodní není mezi veřejností moc znám. „Někdo volbu napadal, že ho lidé neznají, ale já myslím, že to není špatný tip a alespoň skorce veřejnost více pozná,“ vysvětlil Makoň. Kandidáta na Ptáka roku vybírá výbor České společnosti ornitologické na základě určitých kritérií. „Mezi ně patří i možné ohrožení ptáka. Je pravdou, že skorec vodní není mezi veřejností moc znám, a tak tím trochu vybočuje s řady minulých let,“ poukázal Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Přesto se Pták roku těší oblibě u lidí se zájmem o přírodu. „Částečně se zajímám o ornitologii, tak vím, že skorec byl vyhlášen Ptákem roku. Před lety jsem ho vídal na Mži mezi Tachovem a Světcemi. Zda je tam i dnes, ale nevím. Zato jsem ho nedávno viděl na Hadovce, ale jen ptáky, ne hnízdo,“ sdělil nám Jiří Kořínek z Lestkova. „Skorce znám velice dobře, ale nikdy jsem ho v přírodě neviděla. Nedavno o něm byl pořad v televizi. “ řekla nám čtenářka Tachovského deníku Alena Rybáčková z Plzně. „Povědomí o skorci vodním mám, hlavně z knížek. Nevím ale že byl zvolen ptákem roku,“ divila se Helena Kokrmentová z Kladrub.

Skorec plave i pod ledem

Naposledy byl u nás skorec spatřen na Úterském potoce. „Minimálně dva páry jsou pod Trpístama. Jeden po proudu od silničního mostu směrem k přehradě, druhý k jezu proti proudu a pod mostem je letité hnízdo,“ řekl Makoň s poukázáním, že v rámci Plzeňského kraje jeho výskyt nikterak nevybočuje. „Je vidět, leckde se nechá najít, ale jeho populace dlouhodobě stagnuje na nějakém slabším průměru. Dovedl bych si představit, že jich bude více,“ dodal Makoň, který pravidelně skorce kroužkuje a provádí kontrolní odchyty na Úterském potoce.

Skorci vodní jsou pěvci se schopností se potápět. „Jde o jediného pěvce v Evropě, který se aktivně potápí a dokonce většinu času, kdy loví, tráví pod vodou. V případě nebezpečí je schopen pod hladinou uplavat dvacet až třicet metrů, a to i v zimě pod ledem,“ řekl Viktora o zvláštních schopnostech tohoto ptáka. Kampaň Pták roku organizuje Česká společnost ornitologická od roku 1992.

Pták roku 2009 – skorec vodní - Skorec vodní je nápadným a nezaměnitelným druhem. Dosahuje přibližně velikosti kosa, má kaštanově hnědou hlavu, tmavohnědě zbarvený vrch a rezavohnědý spodek těla, na kterém vyniká velká bílá náprsenka. S oblibou osídluje rychle tekoucí čisté vodní toky bohaté na kyslík, s kamenitým dnem a přirozenými břehy, především ve vyšších polohách – v pahorkatinách a na horách. V mimohnízdním období se vyskytuje také na pomaleji tekoucích vodách v nížinách.
Dobrým poznávacím znakem je chování skorců. Přeletují velmi rychle, přímočaře a často těsně nad vodní hladinou, posedávají na kamenech uprostřed řek a potoků. Především se však neúnavně vrhají do tekoucí vody a po chvíli vyletují o řádný kus níže po proudu. Vše bez ohledu na roční období – od jara do zimy, kdy přesuny skorců ve vodě pod ledem působí na pozorovatele obzvlášť působivě. Schopnost potápět se je mezi pěvci ojedinělá. (Zdroj: Česká společnost ornitologická)

Autor: Antonín Hříbal

9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení