Výstavba větrných elektráren na území Borska není rozhodně žádnou novinkou. Město s firmou o ní jedná již přibližně deset let. „První kontakt a spolupráce s firmou zabývající se výstavbou větrných elektráren začala již kolem roku 2007 – 2008. Ovšem ještě předtím se řešila podobná výstavba, ale v oblasti Kurojed. Nicméně co se stávajícího projektu týče, původně bylo v plánu lokalit hned několik. V té době tedy začala nejrůznější jednání, domlouvání a sezení. Nutno podotknout, že za přibližně deset let došlo k velké redukci původních plánů. Podle prvotních plánů měly stát elektrárny v okolí Málkovic, Damnova, Skviřína, Borovan a Kosova. A za těch deset let zůstala pouze lokalita u Damnova,“ popsal dřívější dění starosta Boru Petr Myslivec.
Redukce se samozřejmě nedotkla pouze lokalit, ale i samotných staveb. Na toto téma již více řekl zástupce firmy Max Bögl Ostwind Filip Kvasnička: „Úplně původní záměr počítal se šestnácti větrníky v lokalitách, které zmiňoval pan starosta. V lokalitách Borovany a Kosov panoval jistý odpor. Proto byl v další fázi záměr redukován na osm větrníků, a to v oblasti Damnova a Málkovic. Tento záměr byl i představen krajskému úřadu. Po projednání bylo vydáno stanovisko, kdy byl počet větrníků opět zredukován, a to na čtyři stavby.“ Jak dále Kvasnička dodává, s redukováním se pokračovalo i na dále. Tentokrát ale spíše z technologických důvodů.
„Samozřejmě k povolení takto rozsáhlé stavby je potřeba mnoho řízení a povolení. Jen pro příklad je nutné povolit výjimku na druhy chráněných živočichů, mimo to je nutné povolení od ČEZ. Vyřízení trvá nějakou dobu. Samozřejmě za všechen tento čas technologie větrných elektráren postoupila kupředu, proto nyní řešíme povolení dvou větrných elektráren v lokalitě Damnova a v současné chvíli probíhá územní řízení.“
Projekt výstavby byl samozřejmě již při jeho vzniku představen veřejnosti a obyvatelům všech dotčených obcí. Vzhledem k tomu, že krom Borovan a Kosova se neobjevil žádný velký odpor, město s firmou uzavřelo smluvní vztah o spolupráci. „Městu tento vztah dává jistotu, že dostane finanční ohodnocení buď za jeden větrník, nebo ročně za jeden megawatt. Naopak firma zase měla jistotu, že město nebude proti výstavbě, pokud budou všechny schvalovací procesy dodrženy. Od té doby začala firma celou věc projednávat, až jsme se dostali do dnešní situace, při které se čeká na výsledek územního řízení,“ dále vysvětlil borský starosta.
Právě výsledek územního řízení je jedním z důvodů, proč je těžké říci, kdy a zda vůbec stavba začne. „Na to, kdy by se mohlo začít stavět, je opravdu ještě brzy. Vše je závislé na ukončení celého procesu. Územní řízení není posledním krokem, čeká na stavební povolení. To samozřejmě také nějakou dobu potrvá, jelikož i zde je přibližně třicet dotčených orgánů a vlastníků,“ dodal Kvasnička.
Jaký názor mají obyvatelé Damnova
Obyvatelé Damnova a blízkého okolí buď o výstavbě větrných elektráren neví, nebo jim příliš nevadí. „Když se podíváte kousek za hranice k sousedům do Německa, mají tam větrných elektráren spoustu. A nikomu to příliš nevadí. Mně osobně také ne. Nedělá to téměř žádný rámus a pokud mi to nebude stát přímo na zahradě, tak mi je to jedno,“ myslí si o výstavbě jedna ze starších obyvatelek Damnova, která nechtěla být jmenována. Podobný názor má i mladá žena z nedalekého Bezděkova, která taktéž nechtěla být jmenována: „Upřímně o té výstavbě ani nevím. Ale zas takový problém v tom nevidím. Není moc důvodů, proč by měly větrné elektrárny tady v okolí Damnova a Bezděkova vadit. Myslím si, že podobně to bude vidět i většina lidí, co zde bydlí.“