Světelné ukazatele rychlosti byly zafinancovány pomocí evropského dotačního programu zahrnujícího přeshraniční spolupráce. Jde o informativní radary, které nejenže ukazují jakou rychlostí jedete. Kamera snímá vaši registrační značku a upozorní konkrétní automobil, aby v případě nedodržení rychlosti zpomalil. Dále může dodatková tabulka řidiče oslovovat, a to hesly: Pozor děti, Zpomal nebo Děkujeme. Co se na tabuli bude zobrazovat, se dá postupně měnit a nastavovat.

V Plzeňské ulici v Tachově bude mít radar zabudovanou i meteorologickou stanici a bude ukazovat, kolik je venku stupňů Celsia.

Signalizace není určena prvotně k tomu, aby upozorňovala úřady na neukázněné řidiče, i když je na policii napojeno. „Značení neslouží k vybírání pokut. Jde především o prevenci a zklidnění dopravy ve městě, bezpečnost a snížení kriminality. Zařízení je napojeno na policii a ta, když vidí, že se v některém z úseků jezdí rychleji, může s autem vyjet a postavit v místě radar," popsal administrátor projektu Aleš Tuček.

V projektu Plzeňského kraje bylo nainstalováno, včetně všech příslušenství, devadesát takovýchto zařízení. Finanční náklady se v celkové výši vyšplhaly na deset milionů korun. Jak už bylo zmíněno, přímo v Tachově jsou umístěny dvě signalizace a jedna bude ještě namontována.

Město Tachov připravilo k tomuto projektu změnu místní úpravy provozu. „Veškeré umisťování dopravních značek se musí dělat na základě rozhodnutí o umístění," informoval Jiří Gondorčín z městského úřadu v Tachově.

I když podobné radary blikají na řidiče v řadě obcí a měst, v některých obcích tachovského okresu takovéto značení nemají, podle vedení obce jsou tato zařízení nákladná a ve své podstatě prý dosti neúčinná.

„V dohledné době nebudeme podobnou signalizaci umisťovat. Pokud se jedná o radar bez postihu, tak nemá takovou efektivitu. Kdo chce dodržovat předpisy, tak podle nich bude jezdit. Ten, kdo je nerespektuje, tak mu nepomůže ani světelné upozornění," řekl pro Deník starosta Dlouhého Újezdu Miroslav Křížek.

Stejně skepticky jako starosta Dlouhého Újezdu se k pořízení signalizace staví i starosta obce Částkov Antonín Míček. „O pořízení varovného radaru jsme mluvili a diskutovali několikrát. Nikdy jsme se k tomu však neodhodlali. Někdy v budoucnu jej možná pořídíme, ale v letošním roce to určitě nebude," uvedl.

Právě v Částkově by se podle názoru některých motoristů podobný radar hodil. Hlavní silnice je totiž dálničním přivaděčem z Tachova k dálnici D5 a vede okrajem obce zhruba v délce pouhých sto metrů. Auta zde často jezdí rychleji, než předepsaných 50 kilometrů v hodině.

Zařízení, která při vjezdech do obcí a měst ukazují řidičům jejich aktuální rychlost, jsou na Tachovsku desítky a ne vždy fungují zcela stoprocentně. Občas se stává, že jsou nefunkční, někdy, pokud jede v koloně více aut za sebou, nestihnou změřit rychlost všech.

Některé tyto radary zase mají možnost kontrolovat registrační značky vozidel s cílem upozornit na kradená auta.

V Tachově je radar na vjezdech víceméně novinkou. Nyní je otázkou, za jak dlouho si řidiči na tuto světelnou značku zvyknou a jak dlouho ji budou respektovat.