Radní Plzeňského kraje v rámci čistek mezi řediteli sociálních zařízení odvolali ředitele Domova pro osoby se zdravotním postižením Milíře Karla Račáka a ředitele Centra sociálních služeb Tachov Toníka Tomeše. Důvodem jsou prý stížnosti zaměstnanců i klinetů v zařízeních po celém kraji.
„Nechtěli jsme na konkrétní zařízení ukazovat prstem, a tak se vedení kraje rozhodlo, že propustí všechny ředitele,“ uvedl Petr Khás, asistent Dagmar Terelmešové (ČSSD), radní pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí.

Na jejich místa budou vypsána výběrová řízení, do kterých se mohou odvolaní šéfové znovu přihlásit.
„Zatím mi nebylo nic řečeno oficální cestou. Do výběrového řízení půjdu určitě. Nemyslím si, že jsem udělal něco špatně. Zatím ale tuto záležitost neřeším, mám zdravotní potíže, které jsou přednější,“ řekl Deníku Toník Tomeš, šéf tachovského centra sociálních služeb.

Návrat do křesla ředitele ale zvažuje Karel Račák z Milířského Domova pro osoby se zdravotním postižením.
„Zatím nevím. Zvažuji obě možnosti, ale nerozhodl jsem se konečně,“ uvedl Račák, který domovu šéfoval od roku 1992. „Nevidím v tom žádné legislativní problémy. S tímto rizikem jsem do toho šel,“ doplnil Račák.

Politickou čistku v tom ale vidí bývalý radní pro zdravotnictví a sociální věci Pavel Karpíšek (ODS).
„Určitě to tím zavání. Připouštím, že v roce 2005 jsme ředitele také odvolávali, ale to bylo v době, kdy jsme věděli, jak organizace fungují. My to dělali po dvou a půl letech. Oni vládnou pár měsíců a už odvolávají. Nemyslím si, že celou situaci objektivně posoudili. Za nás všichni ředitelé své posty uhájili,“ zdůraznil Karpíšek.

Odvolání nebylo oběma mužům ještě oficiálně oznámeno.