„Cvičení záchrany z vodního válce mělo záchranářům oprášit praktické dovednosti a technické postupy v této specifické situaci,“ vyvsětlil za záchranáře Jan Suchna. „Cvičení bylo fyzicky velice náročné, trvalo šest hodin a zúčastnilo se ho celkem devět záchranářů,“ doplnil

Vodní válec pod jezem nebo pod jinou překážkou je druh turbulentního proudění vody v řece, kde část vody odtéká po proudu, ale část se horem vrací několik metrů proti proudu řeky zpět k jezu. „Charakter proudění vody silně závisí na daném místě a daných podmínkách. V případech vyššího stavu vody bývá obvykle podceňován, a to především vodáky, ale také různými vyhledávači adrenalinu,“ vysvětlil záchranář s tím, že vodní válec si vyžádal i několik životů z řad záchranných složek.

Záchranná služba z Černošína pořádá tato cvičení s různými scénáři pravidelně. Při cvičení na Otavě byla jako figurant použita plovací vesta a nafukovací lodě.

„Existuje několik metod záchrany. V případě silných válců se nedoporučuje plavat po hladině směrem od jezu a pokoušet se překonat sílu zpětného proudu. Nemá ani smysl, aby pro tonoucího skočila do vývařiště další osoba, neboť by tím tonoucímu nepomohla a jen ohrozila sama sebe. Obvykle je záchrana z válce vedena ze břehu pomocí hozeného lana, přivázaného záchrannému kruhu nebo házečky a nebo riskantněji na jiné lodi z prostoru pod jezem. V obou případech hrozí pád nebo vtažení zachránce do válce,“ popsal postupy Suchna. Pomoci může i shora poslaná přivázaná prázdná nafukovací loď. Je-li tonoucí blízko břehu, lze mu podat pádlo, delší tyč a podobně.