Například tachovská realitní kancelář RAZKA jich podle jednatele Martina Rejthara nabízí čtyři desítky. Kromě dostatečné nabídky se mohou současní zájemci o byt těšit i na nižší ceny než třeba před třemi roky. Za to vše může podle Rejthara mimo jiné také současná krize.

Například rok 2008 byl obdobím, kdy se nabízené byty okamžitě prodaly. Zlom nastal podle Rejthara v roce 2009. „Začala se zvyšovat nezaměstnanost a banky zpřísnily podmínky pro poskytování úvěrů. Lidé, kteří měli byty k dispozici, se jich začali zbavovat a na Tachovsku se najednou objevily spousty volných bytů k prodeji. Zájem se v roce 2008 střídal s nezájmem. Celkově šly byty cenově o něco dolů,“ vysvětlil realitní obchodník s tím, že první zlepšení situace přinesl počátek letošního roku. „Letos v únoru máme složeno dvakrát více rezervací než ve stejném období v roce 2009. To je určitě zlepšení,“ uvedl.

Ve srovnání s rokem 2008, kdy byla poptávka vyšší, se cena u menších bytů snížila řádově o sto tisíc korun. U větších bytů se tato částka někdy blíží i ke čtvrt milionu. Oproti roku 2008 mění svoji politiku také banky. Podle realitního obchodníka se snaží znovu získávat klienty tím, že například částečně uvolňují podmínky pro získání úvěru, nabízejí různé úvěrové balíčky a další výhodné akce. „To v roce 2009 nebylo. Pro nás, prodejce nemovitostí, je pozitivní situace také v tom, že před lety bylo kvůli vyšší poptávce jednoduché prodat byt i jen s pomocí inzerátu. Teď majitelé bytů vyhledávají více služeb realitních kanceláří,“ řekl Deníku Rejthar.

Útlum, který se na trhu nemovitostí projevil v uplynulých dvou letech, se podle makléře projeví ještě v letošním roce, ale zvyšující se zájem o prohlídky nemovitostí i o jejich prodej je patrný již teď. „Pokud Tachovsko nepotká nějaké velké propouštění, jako bylo například loni na Stříbrsku, dá se konstatovat, že realitní trh bude z nejhoršího venku. Problém vidím pouze v tom, že firmy uzavírají se svými novými zaměstnanci smlouvy na dobu určitou. Lidé s takovou smlouvou pak mají více problémů sehnat v bance úvěr,“ doplnil.

V poptávce stále převládají a lépe se prodávají byty než například rodinné domy. Obchodníci si to vysvětlují tím, že byty jsou relativně dostupnější a také pokles cen bytů je markantnější než u cen rodinných domů. Zákazník je také náročnější. „Před takovými pěti lety byl větší zájem o neudělané byty za co nejmenší cenu, teď, pokud je byt zrekonstruovaný, jsou zákazníci ochotni si třeba i připlatit,“ dodal jednatel realitní kanceláře.