Do Tachova vyslaly své recitéry téměř všechny základní a umělecké školy z Tachovska, přestože je podle organizátorů rok od roku těžší recitační soutěž připravit a sehnat dostatečný počet odborných porotců. „Chtěli bychom proto poděkovat za ochotu a pomoc při uspořádání soutěže pracovníkům Mraveniště a za prostory, které nám poskytli,“ řekla Deníku organizátorka Marie Klečatská. Letošního ročníku se účastnilo šedesát šest dětí. Největší nárůst organizátoři zaznamenali u čtvrté kategorie osmých až devátých tříd, ve které vloni soutěžilo deset dětí, letos jich bylo patnáct.

Po přivítání se malý recitátoři rozdělili do kategorií a poté už mohli odrecitovat své básně. „Žáci dostaly za úkol vybrat si básničku, která jim sedí a baví je. Že jim sedla je poté vidět i na přednesu. Hodnotíme spontánnost, pokaždé je to zážitek,“ usmívala se další organizátorka a porotkyně Terezie Pecharová, která ještě prozradila, podle čeho porota vybere vítěze: „Roli hraje výběr textu, souznění interpreta s textem, snaha zaujmout, vlastní osobní vklad. Samozřejmě také technická část jako je členění textu, práce s pauzami, tempem a samozřejmě výslovnost.“

Recitační soutěž v kategorii žáků osmých a devátých tříd otevřel Jiří Opava, textem Největší vymoženosti pojišťoven. Během recitace se porota ale i ostatní soutěžící dobře bavili a výkon ocenili velkým potleskem. Potlesk a úsměvy na tváří nejen spolužáků ale i odborné poroty vyvolal i další přednes od soutěžící Daniely Pleskačové, která všechny nadchla básní Můj život bez.

Čtete také: Firmy vedou technické kroužky. Snaží se dětem přiblížit řemeslo

Vítězi recitační soutěže se stali a do krajského kola v Horšovském Týně postupují v I.kategorii Anežka Krejčí ze ZŠ Hornická Tachov, Nikola Černá ZŠ Hornická Tachov a jako náhradník Vladimír Taisnar ZŠ Kostelní Tachov.

Ve II: kategorii Eliška Sieberová ze ZŠ Kostelní Tachov, Eliška Radikovská ze ZŠ Gagarinova Stříbro, náhradnice Lucie Zezulová ZŠ Gagarinova Stříbro.

V III. kategorii Tomáš Hebenstrit ZŠ Hornická Tachov, Barbora Horáková ZŠ Stráž, náhradnice Marie Vítovcová, ZŠ Hornická.

V kategorii IV. Jiří Krejčí ZUŠ Planá, Matyáš Tejček ZŠ Bor, náhradnice Kateřina Korešová ZŠ Hornická Tachov.

Čestná uznání byla udělena: Magdalena Vršková ZUŠ Planá, Adéla Kofková ZUŠ Planá, Světlana Šroubková ZŠ Zárečná Tachov, Horňak Even ZŠ Kostelní Tachov, Vi Nguyenová Hong ZŠ Hornická Tachov, Anežka Brahová Gymnázium Stříbro, František Polák, ZŠ Mánesova Stříbro, Eliška Dorotová ZŠ Hornická Tachov, Dominika Stručková ZŠ Hornická, Alena Oláhová ZŠ Mánesova Stříbro, Jiří Opava ZUŠ Planá.