Vláda má v úmyslu zrušit do roku 2014 kojenecké ústavy a po nich by mělo následovat rušení dětských domovů. Na Tachovsku jsou dvě tato zařízení. Ředitelka Dětského domova Planá Jitka Tvarogová má z tohoto zamýšleného kroku vlády velké obavy.
„Je to jeden z dalších nápadů, které vznikají od zeleného stolu a bez jakýchkoli znalostí konkrétní situace,” řekla ředitelka Tvarogová, Žena roku 2010 Plzeňského kraje. „Ať ti, kteří chtějí rušit dětské domovy k nám přijedou, popovídají si s našimi pracovníky a dětmi. Jak mohou tvrdit, že život pro děti je v dětských domovech špatný, když to v životě neviděli. Je třeba si uvědomit, z jakého prostředí k nám většina dětí přichází. Obvykle jsou soudně odebráni rodičům, kteří nejsou schopni se o ně postarat. Tady jsou pak doma, my jsme jejich rodina a to, co jim dáme, pak umějí v životě dál uplatňovat. Naše děti nejsou zvířátka, nejsou to kriminálníci, nemají se za co stydět, ukazujeme každému z nich správnou cestu. Tady se naučí mít někoho rádi a lásku i vracet,” bojuje za své děti ředitelka.
Po plánovaném zrušení dětských domovů by se měly děti buď vracet do rodiny nebo by měly odcházet do pěstounské péče. „Moc bych si přála, aby tyhle děti vyrůstaly v rodinách. Sama jsem prošla dětským domovem, vím, o čem mluvím. Ale kdyby o ty naše děti někdo v jejich původní rodině stál, tak nebudou u nás,” je přesvědčena Tvarogová. Mírně skeptická je i k umístění do pěstounské péče. „Když se to povede, je to bezvadná věc. Třeba naše kuchařka má v pěstounské péči hned dvě děti. Já mám obavy z toho, kde se vezme u nás najednou tolik pěstounů. A ptám se, zda budou mít středo a nejlépe vysokoškolské vzdělání, jak ukládá zákon pro vychovatele. Také by měli projít psychotesty a důležité je, aby měli čistý trestní rejstřík. Mám obavy, že se pěstounská péče stane pro některé lidi zdrojem příjmu. A také, že děti budou putovat od jedné pěstounské rodiny k druhé. Navíc, v dětských domovech je poměrně hodně romských dětí. Nevím, zda se najdou pěstounské rodiny, které si je budou chtít vzít.”
Další důvod, o němž se ale zatím moc nemluví, je údajná finanční náročnost na provoz dětských domovů. „ Mluví se o tom, že jedno dítě stojí stát měsíčně čtyřicet tisíc korun. Pečlivě jsem všechno propočítala, a nikdy mi to nevyšlo na víc než 18 až 20 tisíc, a to i včetně mezd pro zaměstnance,” řekla Tvarogová.
Jak dále uvedla, v České republice je 124 dětských domovů. „Všechny jsou rodinného typu, to znamená, že děti žijí v osmičlenných skupinách v klasických bytech a střídají se u nich dvě vychovatelky. Tento systém a úroveň našich domovů nám závidí celý svět a my ho budeme rušit,” posteskla si.
V Plané mají čtyři rodinné skupiny. Tři jsou klasické, to znamená osm dětí různého stáří, dvě vychovatelky a byt 6 + 1 běžně vybavený. Čtvrtá skupina je zcela výjimečná. Žijí v ní nezletilé maminky se svými maličkými dětmi. V současnosti tu mají tři maminky s dětmi. Tomu nejmladšímu je teprve měsíc.