V Roce 2019 se totiž výlov musel kvůli covidovým opatřením bez veřejnosti a bez stánků. Loni zase vítr a veliké vlny způsobily i pády z pramice do vody, a tak kvůli nepřízni počasí byl výlov přerušen a posunut. Regent tradičně lovili okolo půlky října, ale navíc kvůli klimatickým podmínkám, které v posledních letech panují, je termín posunutý na začátek listopadu. Stejně tomu je i letos, kdy rybáři Regent vyloví 1. a 2. listopadu. Netradiční termín zvolili kvůli nutné opravě. Živé i uzené ryby budou prodávat v pondělí 1. listopadu od 8.30 do 16 hodin, v úterý pak prodej končí ve 14 hodin. Kvůli problémům s kyslíkem ve vodě ale může být podle rybářů v Regentu méně ryb.

Regent je starší než objev Ameriky

Tento rybník s vodní plochou 52 hektarů byl totiž napuštěn už v roce 1479, a má zajímavou historii. Už v patnáctém století zde byla za opata Zikmunda budována celá řada takzvaných klášterních rybníků. Pracovali zde poddaní z Holubína a dalších vesnic v okolí. „Rybník Regent byl vybudován v roce 1479 a původně měl dva majitele. Klášter Teplou v čele s opatem Zikmundem a Kryštofa a Heinricha Landvisty z Rebersreuthu, pány na Chodové Plané,“ uvádí Richard Švandrlík v legendární Hamelice a popisuje neshodu majitelů.

„Brzy mezi nimi vypukl spor, který byl ukončen v roce 1501 tak, že klášter Teplá odkoupil druhou polovinu rybníka od vdovy po Kryštofu Landvistovi – paní Anežky z Kočova. Ve věci sporu o Regent v letech 1479-1501 bylo sepsáno 11 listin, z toho je osm českých.“ Když tedy poddaní pracovali na stavbě Regentu, trvalo Kryštofu Kolumbovi ještě třináct let, než objevil Ameriku.

Dnes Regent patří holdingu Rybářství Třeboň a o rybník se stará a výlovy provádí Rybářství Mariánské Lázně.

Ferule, plot i nevod

Co ale výlovy mají dlouhé věky společného je názvosloví. A tak dřevěnému vyřezávanému symbolu rybářského cechu se říká ferule. Jednomu z typů rybářské sítě při výlovu se říká plot, dalšímu nevod, jsou sítě tažné i podložní, k odchytu jednotlivých ryb slouží sak a místo, kde se soustředí ryby k výlovu je loviště. Právě sem se ryby nahání při takzvané sháňce.

Zatím údajně největší sumec v Regentu měl 130 cm a vážil téměř třicet kilogramů.

Petrův zdar