A ačkoliv se ministr Pavel Dobeš několikrát na televizních obrazovkách dušoval, že systém bude maximálně druhý den funkční, opak byl pokaždé pravdou.

Problémy i po zhruba dvouměsíčním provozu přetrvávají, stále prý nefunguje vše, jak má a navíc je systém neuvěřitelně pomalý. Deníku to potvrdil Václav Škarda z odboru dopravy tachovského městského úřadu. „Děláme co, můžeme, ale systém nekolabuje," ujistil Škarda.

Systém byl kvůli údržbě nedávno restartován, ani to však nepomohlo. „Pracovali na tom o víkendu, pak registr v pondělí ráno nepracoval, ale pak naběhl. Bez rozdílu," upřesnil.

Rozdíly v rychlosti ale jsou. V Tachově prý funguje pomaleji, protože je v něm více starších dat než ve Stříbře. „Co jsme my, bývalé okresy, máme zde větší databáze, ale novější úřady jsou na tom prý lépe," sdělil poznatek. A stříbrští tuto informaci potvrzují. „Registr funguje naprosto bez problémů, je funkční," potvrdila Markéta Pacovská ze správního odboru stříbrského městského úřadu.

Stále se prý objevují různé chyby, které nejspíše vznikly přetahem dat ze starého do nového systému. Úředníci tak musí vše kontrolovat. „Ve finále nezjistíme tolik, co jsme zjistili dříve. Dozvíte se jenom část. Těžko se hledá, těžko se lustruje. Stává se, že určitou informaci nenajdeme vůbec," popisuje obtíže. „Když jsme potřebovali zjistit historii auta, tak jsme najeli do centrálního registru, tam jsme ji vyjeli včetně veškerých změn. Tedy kdo, co, kdy a kde dělal. To dnes nenajdeme vůbec. Když je například v systému uvedený majitel jako provozovatel, tak už nezjistím, od koho vůz zakoupil. To je hrozné. Na lustrace a pátrání je to neštěstí," dodal Škarda.

Úředníci tvrdí, že původní systém byl lepší, byl zaběhlý a že celkově pracoval lépe.

V jednom okamžiku se zdálo, že se ministerstvo vrátí ke starému systému. Nestalo se tak. „Přetah, který udělali ze staré verze do nové, byl obrovský a nešel by udělat zpět," vysvětlil Škarda a doplnil perličku. Resort dopravy totiž před spuštěním vymyslel soutěž o nejhezčí název nového registru. „Od té doby, co to má problémy, soutěž jaksi zanikla," uvedl s úsměvem. Nechceme tak ani domýšlet, jaká jména by nespokojení šoféři vymýšleli.