Podle experta JUDr. Jaroslava Svejkovského se tím politici dostanou do složité právní situace. Z jeho právního rozboru, který má redakce Deníku k dispozici, vyplývá, že představitelé krajských samospráv prakticky nemají šanci zrušit poplatky, aniž by neporušili některý zákon.

Úhrada poplatků je upravena zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Zákon stanoví, že každý, kdo užije hrazenou zdravotní péči, je povinen příslušnému zdravotnickému zařízení zaplatit regulační poplatek. „Jakékoli porušení tohoto ustanovení je protiprávní,“ uvedl Jaroslav Svejkovský.

To znamená, že odpuštění těchto poplatků je z právního hlediska nemožné?

Ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou závazná a nelze je obejít například ani smluvní dohodou mezi pacientem a lékařem. Jakýkoli úkon, který by obcházel placení poplatků, by byl navíc neplatný ve smyslu paragrafu třicet devět občanského zákona, neboť by se jednalo o právní úkon, který je v rozporu se zákonem. Takže nikdo, ani kraj, nemůže nerespektovat takový předpis.


Funkcionáři ale dávají jasně najevo, že jsou připraveni od nového roku hradit poplatky za lidi z veřejných prostředků. Dokonce už na to vyčlenili peníze v krajském rozpočtu.

Pokud by kraj chtěl platit přímo za pacienta, pak by to byl neplatný právní úkon. Takovým postupem by se naplnily možná i skutkové podstaty několika trestných činů. Například by porušil povinnost při správě cizího majetku. Eventuálně by mohlo jít o zneužívání pravomoci veřejného činitele, a to s ohledem na možný fakt, že by představitelé kraje proplácením poplatků opatřili někomu jinému neoprávněný prospěch.


Celý rozhovor najdete v pátečním vydání Tachovského deníku