Ornitologové čápy kroužkují a vždy je potěší takzvané zpětné hlášení, když někdo jimi označeného čápa objeví například na africkém kontinentě. A právě takové jedno hlášení došlo až z Gambie. Putoval tam čáp okroužkovaný v Draženově na Domažlicku.

„Okroužkovali jsme ho v roce 2014 jako nevzletné mládě kroužkem CA 155 Národní Muzeum Praha. Spolu s dalšími čtyřmi sourozenci se vylíhl na hnízdě umístěném na funkčním komínu kotelny v areálu Draženovského zemědělského družstva," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. V těchto dnech obdrželi z Kroužkovací stanice Národního Muzea zpětné hlášení, že čáp bílý, kroužkovaný 14. 6. 2014 na hnízdě v Draženově byl, bohužel mrtvý, nalezen v africké Gambii u vesnice Marrong. „Byl nalezen 282 dní po okroužkování a urazil cestu dlouhou 4777 kilometrů," dodal.
Více k okolnostem nálezu čápa na africkém kontinentě dodává i vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea Jaroslav Cepák. „Nález čápa bílého v Gambii je vůbec prvním hlášením našeho ptáka z této země a teprve druhým zaznamenaným nálezem našeho čápa bílého v západní Africe První pochází z roku 1986 z Ghany."

I přesto, že čáp z Draženova urazil obrovskou vzdálenost, není západočeským rekordmanem. „Pokud jde o překonanou vzdálenost, západočeský rekord drží mladý čáp označený dr. Stanislavem Benedou na hnízdě v Plané už 16. června roku 2002. Ten byl pozorován živý v lednu 2003 na zemědělské farmě v Jihoafrické republice," poukázal ochránce zvířat a ornitolog Makoň. Plánský čáp tedy urazil úctyhodných 9323 kilometrů vzdušnou čarou od rodného hnízda. Čápi ale neletí přímo a skutečná uražená vzdálenost je mnohem delší – cesta na zimoviště a zpět tak může v součtu měřit více než 20 tisíc kilometrů.

Plzeňská stanice zde na Tachovsku pravidelně čápům pomáhá. Poslední dobou například nechali zbudovat dvě nové náhradní hnízdní podložky. Jednu ve Starém Sedlišti a druhou v Brodu nad Tichou. V obou případech bylo původní hnízdo totiž na sloupech elektrického vedení.

Čáp ve Starém Sedlišti byl pozorován v úterý právě na novém hnízdě. „V půl čtvrté odpoledne, když jsem šla z práce tam ještě nebyl a dnes v úterý ráno se tvářil jako pán tvorstva. Lidská snaha nevyšla nazmar. Využil nově postaveného betonového sloupu," informovala Deník obyvatelka Sedliště. Podobně se černobílý opeřenec usadil i na nové podložce v Brodu nad Tichou. „Ano víme o tom. Jsou tam už od soboty," dodal plzeňský ochránce zvířat.