Vyplývá to z nejnovější statistiky tachovského úřadu práce. Navíc se ve srovnání s prosincem loňského roku nepatrně zvýšila. Nejpostiženější obcí je Olbramov. Zde nezaměstnanost dosahuje téměř 43 procent. „V této obci je vysoký stav nezaměstnanosti dlouhodobým problémem,“ uvedla Deníku Jana Šimková z Úřadu práce v Tachově. „Počet se sníží pouze tehdy, když obec požádá o zřízení pracovních míst pro veřejně prospěšné práce. Důvody v tak vysokém počtu nezaměstnaných vidím také v tom, že místní obyvatelé mají ztíženou možnost cestovat do zaměstnání,“ řekla Šimková.

Její slova částečně potvrzuje starostka obce Jaroslava Chaloupková. „Nezaměstnanost zde klesne tehdy, když obec potřebuje lidi na veřejně prospěšné práce. Ale podle mých informací i jejich počet letos klesne. Zatímco jsme obvykle zaměstnávali čtyři pracovníky, podle zatím neověřených zpráv by letos měli být pouze dva,“ sdělila Deníku Chaloupková. Ta vidí příčinu tohoto stavu stejně jako Šimková ve špatném spojení Olbramova s okolím. „Autobus tady jezdí jen dvakrát denně. Dříve také lidi dojížděli za prací do nedalekého Černošína, ale i zde poklesla nabídka pracovních příležitostí. Podle mne je také další příčinou vysoké nezaměstnanosti v Olbramově to, že zde žije větší počet méně kvalifikovaných občanů. Ti tak mají horší postavení při hledání práce,“ doplnila starostka. Jestli se situace v obci zlepší, záleží podle ní na nových pracovních příležitostech.

Aktivní přístup v této věci zvolilo vedení obce Ošelín. „V souvislosti s tím, že připravujeme podklady pro navrácení obecního historického majetku, především lesů, uvažujeme o tom, že bychom v budoucnu využili při správě tohoto majetku přednostně nezaměstnané z naší obce. Mnoho z nich už má práce zkušenosti z prací v lese. Mohli bychom je využívat alespoň na sezónní práce. Dále bych chtěl, z pozice starosty, jednat s místními firmami o tom, aby zaměstnávali právě naše občany. Dalším krokem ke snížení počtu nezaměstnaných je využít je při veřejně prospěšných pracích. To ale záleží na dotacích z úřadu práce. Počítáme s tím, že počet lidí bez práce by mohl klesnout ještě v tomto roce,“ uvedl Deníku k této věci starosta Ošelína Jiří Šefčík.