Den otevřených dveří se včera v rámci Dnů stavitelství a architektury uskutečnil v prostorách Střední průmyslové školy v Tachově – Světcích. Akce, která ma za úkol informovat žáky základních škol o možnostech dalšího studia, se zúčastnila i parta kluků ze Základní školy v Hornické ulici v Tachově.
Školáci projevili zájem získat ve Světcích výuční list v oboru truhlář. „Máme to v rodině. Strýc je truhlář a už jsem v tomto směru od něj ledacos pochytil. Hodně často mu chodím pomáhat,“ řekl čtrnáctiletý Jan Švamberk.

„Řekl jsem si, že by mne mohla truhlařina bavit. A navíc, do Světců bych to neměl daleko,“ našel výhody studia
Martin Dlouhý z Tachova.

Zájem o studium v oboru truhlářství má také patnáctiletý Matěj Prouza, student druhého ročníku tachovského gymnázia. „Poznal jsem, že studium na gymplu je pro mne těžké. Truhlařina určitě bude lehčí. Zvlášť, když mne práce se dřevem baví už od malička,“ svěřil se.
Dny otevřených dveří jsou pro světeckou školu velkým přínosem. „Rok od roku zájem o studium na naší škole stoupá,“ těší ředitelku školy Janu Hrčkovou. „Letos se podařilo naplnit na maximum maturitní obor strojírenství. Dokonce jsme museli další zájemce odmítat,“ dodala.

Škola má ale problém naplnit obor zedník, kde je možnost získat výuční list. „To je dáno tím, že řada mladých lidí má v povědomí, že zedničina je špinavá práce. Ale tohle řemeslo už dnes není jenom o maltě a cihle. K dispozici jsou nejmodernější technologie, se kterými se zájemci mohou setkat v našich dílnách praktického vyučování v Oldřichově,“ podotkla Jana Hrčková.