„V prvním ročníku, který se konal v roce 1994, se sešly práce jedenadvaceti autorek. Dosud nejvíce byl obsazen ročník, ve kterém se téma jmenovalo Muž. To se přihlásilo přes sto třicet autorek,“ uvedla Helena Mašatová, která moderovala sobotní vyhlášení výsledků nového ročníku soutěže.

V roce 2005 byla Tachovská reneta dočasně pozastavena, obnovena byla znovu v letošním roce, kdy pořádající knihovna vyhlásila na začátku února téma Deník manželky/ Deník manžela.

„Do soutěže se přihlásilo pět autorek, jedna z tachovského okresu, další čtyři z jiných regionů. Protože se tolik soutěžních prací nesešlo, rozhodli jsme se udělit jedno první místo a čtyři čestná uznání,“ vysvětlila Lenka Eretová z tachovské knihovny.

Vítězkou se s prací nazvanou Deník 2010 stala Ladislava Šťastná z Vodňan, jinak bývalá obyvatelka Tachova, která se zúčastnila i několika předchozích ročníků Renety.

Čestná uznání získaly Libuše Kureková z Boru, Nikola Puškárová z Plzně, Jitka Bařinová z Vyškova a Ludmila Křivancová z Karlových Varů.

Jedinou autorkou, která si v sobotu do společenského sálu Mže přijela vyzvednout cenu, byla borská Libuše Kureková. „Zaujalo mne téma a zrovna jsem měla náladu, tak jsem něco napsala. Jsou to do jednoho příběhu poskládané osudy několika mladých žen a pojala jsem to trochu vážněji. Tématem je umělé oplodnění,“ popsala Deníku oceněná autorka. Libuše Kureková podle svých slov příliš nepíše, jen když má chuť a náladu. „Hlavně píšu pro vnučku, se kterou si to pak čteme. Jestli se přihlásím do dalšího ročníku zatím nevím, uvidím, jaké bude vyhlášeno téma,“ uvedla.

Po vyhlášení výsledků soutěže mohli účastníci večera pobesedovat s herečkou a spisovatelkou Ivankou Devátou.