„O důmjsem přišla a peníze mi dosud nebyly vyplaceny,“ stěžuje si sedmašedesátiletá Gerlinda Jenisová. Klausule smlouvy, kterou paní Jenisová podepsala, však hovoří jasně. 850 tisíc korundostane až tehdy, jakmile se dům podaří prodat. „Čekám už ale rok a kupce mi realitka stále nenašla,“ uvedla bývalá majitelka. Gerlinda Jenisová je v tíživé situaci. Nabrala si totiž spoustu půjček a teď ji uhánějí věřitelé.

„Z důchodu mám vzhledem k exekucím jenom tisíc korun. Abych vyžila, musím si půjčovat a dluhy mi rostou. Proto potřebuji peníze z prodeje, abych vše splatila a měla pokoj,“ uvedla. Zhruba před týdnem ji oslovil občan Stráže, který by dům odkoupil formou splátkového kalendáře. Dostala od něj dokonce nabídku, že by ji přenechal i obecní byt. „Ten má ale v pronájmu a dluží za něj nemalou částku. Navíc, byt nesmí být ve vlastnictví obce. Nastěhovat bych se do něj mohla, až by jej někdo koupil,“ podotkla Jenisová.

Navrhuje proto, aby makléřka za navrhovatele dluhy zaplatila, půjčila mu peníze na koupi domu a obecního bytu. „Samozřejmě, že by si z té částky strhla peníze, které ji dlužím já, svou provizi a peníze, které zaplatila za koupi bytu,“ vidí jedinou variantu. To podle makléřky ale v současné době nelze udělat. „Pokud bych byt pro paní Jenisovou koupila, okamžitě by se stal objektem zájmu exekutorů. Současný nájemce má totiž nemalé dluhy,“ připomněla Ivona Fronková.

Makléřka má jiné řešení. „Jednáme s exekutory. Pokud bude možnost, dluh na nájemném zaplatím a byt tak očistím. Pak bych ho mohla pro paní Jenisovou koupit,“ uvedla. Pokud se tato skutečnost podaří, je ochotna zájemci na důmpůjčit. „On ale hotové peníze nedostane. Bude mi dům splácet formou pětitisícového měsíčního nájmu. Až se mi dostanou zpátky moje investice včetně dluhů od paní Jenisové, teprve potom přijde řada na peníze pro ni, ale formou splátkového kalendáře, který si se zájemcem sama domluvila. Tak zněla dohoda, se kterou souhlasila ještě v minulém týdnu, ale dnes už to zase z její strany neplatí,“ dodala Fronková.

„Takové řešení vidím já. Paní Jenisová by měla ze svých nároků ustoupit. Já už ji ustupuji a pomáhám dlouho,“ podotkla makléřka. „Může také nastat eventualita, že paní Jenisovou nechám v domě bydlet a budeme pro něj hledat jiného kupce další roky. V tom případě by ale dlužníka obec z bytu vystěhovala na ulici a koupil by ho člověk daný pořadníkem úřadu městyse,“ řekla Ivona Fronková. „Snažím se v této věci udělat, co je v mých silách. Chci to vyřešit rozumnou cestou, ale k tomu by mi měla být nápomocna i paní Jenisová a ne měnit svá rozhodnutí, jak na běžícím pásu. Měla by se mnou komunikovat a najít společné řešení a nemi hned od prvopočátku podávat o domu lživé informace,“ dodala.