Stejně jako v předchozích ročnících byl načasován na termín okolo svátku, který připomíná boj za svobodu a demokracii.

A stejně jako v minulých letech se do kulturního sálu přišly podívat a poslechnout si několik kapel desítky lidí z širokého okolí. I z daleka. „Mám tady v okolí kamarády, tak sem jezdím poměrně často. A nevynechal jsem snad ani jeden Antikomunist fest v Lestkově, beru to jako určité vyjádření svého názoru," uvedl Pavel Hutta, který přijel až z Domažlicka.

U zrodu akce stála před deseti roky čtveřice kamarádů – Lukáš Kovka, Martin Podolák, Radek Petrák a Pavel Šulan. „Přišli jsme s myšlenkou, že kolem 17. listopadu bychom chtěli založit tradici, která by připomínala, co je to vlastně za datum. Celou dobu jsme poslouchali kapely, které měly za komunismu problémy s režimem, nemohly hrát, tak jsme si řekli, že můžeme k tomuto výročí také něco udělat," uvedl za pořadatele Lukáš Kovka.

První ročník byl podle něj víceméně na zkušenou. Ale lidé přišli, a tak si lidé kolem Lukáše řekli, že by v tom mohli pokračovat.

Ze začátku, jak Lukáš Kovka přiznal, se především museli vyrovnat sami se sebou. „Měli jsme totiž obavy, jak to okolí přijme. Tachovsko vždycky inklinovalo k levici, komunisté tady mají vždy dobré výsledky ve volbách, ale nikdo proti nám nikdy nešel, což si ceníme," uvedl.

V historii festivalu najdeme mezi účinkujícími i zvučná jména – třeba Znouzectnost, Našrot, Majklův strýček, nechyběli ani legendární Plastici. „Viděli jsme, že u lidí se festival chytil a že kapely sem jezdí rády, takže jsme poznali, že to má smysl a proto jsme Plastiky oslovili a oni tady mohli vystoupit," uvedl Kovka s tím, že legendární kapela přilákala také rekordní návštěvu, přes dvě stě lidí.

Letos v programu figurovala už poněkolikáté Znouzectnost, či písničkář Záviš, který přicestoval až ze Znojma.

Záviš se publiku Antikomunist festu představil vůbec poprvé. „Slyšel jsem, že to je desátý ročník. Myšlenka je to výborná. Vždyť jsme celý život proti tomu brojili, tak je dobře, že je taková tradice zachovaná. Taková hrůzovláda si zaslouží, aby se na ni nezapomínalo," řekl Deníku písničkář. Záviš je jinak na západě Čech poměrně častým hostem. Jak uvedl, vystupuje občas v Plzni, nedávno hrál v Chebu, pravidelně jezdí do Domažlic na ChodRockfest.

Festival by organizátoři chtěli zachovat i do budoucích let, ale zatím nemají jistotu, v jaké podobě. „Restaurace, v jejímž sále se akce koná, se má dlouhodobě rekonstruovat, tak zatím nevíme, jak to bude dál. Ale jednou jsme zažili, že když se tady něco opravovalo, tak jsme festival uspořádali ve Svojšíně. Takže definitivně se o podobě příštího Antikomunist festu rozhodneme po letošním ročníku. Určitě by, alespoň mě osobně, bylo líto to zabalit po deseti úspěšných letech," uvedl Lukáš Kovka.

„Určitě by to byla škoda, protože tady se toho moc neděje," souhlasil jeho kolega Martin Podolák.