Na hlavní trati z Plzně do Chebu je na tachovské části šest úrovňových přejezdů, všechny jsou zabezpečeny závorami. Nejrozsáhlejší změny se dočkal při rekonstrukci koridoru přejezd ve Svojšíně. Závory zmizely, protože se podařilo vybudovat mimoúrovňový přejezd, silnice teď železnici podjíždí. „Přejezdy od Pňovan do Chodové Plané, které jsou na hlavní trati, jsou zabezpečeny světelnou signalizací, která je doplněna závorovými břevny, což je dle platné legislativy nejvyšší možné zabezpečení přejezdů," potvrdil Deníku mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Desítky přejezdů jsou na trati mezi Pňovany a Bezdružicemi – většinou se jedná o polní a lesní cesty, osmkrát ale trať kříží silnice. Léta tudy řídí vlak Jiří Bízek. A s neukázněnými řidiči má své zkušenosti. „To, co udělal řidič kamionu ve Studénce, že vjel na červenou na přejezd, je častým prohřeškem. I mně se to stává, že přede mnou přejíždějí auta na červenou," řekl Deníku. Na trati jsou dva přejezdy se světelnou signalizací, v Kokašicích a v Cebivi. „Většina přejezdů se ale vůbec nepoužívá. V poslední době byly dva osazeny trvale uzamčenými závorami. A u silničních přejezdů, kde není velký přehled, mají vlaky sníženou rychlost, někde až na deset kilometrů," dodal Bízek s tím, že v úseku, kde jezdí, se to týká třeba dvou přejezdů, které používají především chataři.

Na jednom z nich se před lety odehrála tragédie. „Bylo to v roce 1988 u Blahoust. Službu jsem zrovna neměl, ale vím, že tři mladí kluci s Moskvičem slyšeli houkání, ale mysleli, že je vlak daleko. Vjeli na přejezd těsně pod vlak. Tehdy jeden z nich zemřel," vzpomíná. „I mne se stala nehoda, před vlak mi vjelo osobní auto. Já ho viděl, on mě musel také vidět. Ale tenkrát to dobře dopadlo, nikomu se nic nestalo," uvedl s tím, že řidiči by si měli uvědomit, že podle norem má vlak na přejezdu absolutní přednost.

Tragédie se nevyhýbají ani přejezdům na Tachovsku

Od roku 2008, kdy se evidují nehody na železničních přejezdech na české Drážní inspekci, se na přejezdech v tachovském okrese naštěstí žádná vážná nehoda nestala.
Podle statistik Drážní inspekce se od roku 2008 do poloviny roku 2015 stalo na Tachovsku šest nehod, z toho tři na přejezdu u Pernolce (který je mimochodem docela přehledný). Jedna nehoda u Skviřína, jedna u Kokašic a jedna v Tachově. Kromě posledně jmenované, kdy se vlak střetl s chodkyní, která utrpěla těžké zranění, skončily všechny ostatní nehody bez zranění.

Ve statistikách ale nejsou nehody, které se staly mimo železniční přejezd – jedna taková se stala před několika lety u Svaté Anny, kdy dívka vstoupila náhle do kolejiště před projíždějící rychlík. Nepřežila.

Nehorší železniční neštěstí na Tachovsku za poslední desetiletí se ale stalo 25. dubna 1993 na železničním přejezdu za Holostřevy (na rovném přehledném úseku).
Autobus s německými turisty se zde střetl s osobním vlakem. Nehoda si vyžádala jeden lidský život, pět lidí bylo zraněno těžce a 15 lehce. Zranění byli nejen v autobusu, ale také ve vlaku, který následkem srážky vykolejil. Podle tehdejší vyšetřovací zprávy řidič autobusu nereagoval na fungující světelnou signalizaci.
Tachovským okresem vedou celkem čtyři železniční tratě. Kromě úseku hlavní trati Plzeň – Cheb jsou to regionální železnice Pňovany – Bezdružice, Bor – Svojšín a Bělá nad Radbuzou – Planá.

Na těchto regionálních tratích je zhruba třicet křížení se silnicemi. Většina přejezdů je značených pouze výstražnou dopravní značkou, některé (především na frekventovanějších silnicích) světelnou signalizací.

Například jen v úseku Třemešné – Dubec jsou na necelých dvou kilometrech trati hned čtyři nechráněné přejezdy.