Bílý sportovní Mercedes třídy S se na dálnici mezi Plzní a Rozvadovem řítí rychlostí převyšující dvě stě kilometrů v hodině. Když zrychluje ještě více, dokáží reagovat i policisté. Do vozového parku Dálničního oddělení policie Ostrov u Stříbra totiž přibyly extrémně rychlý Volkswagen Passat a Škoda Octavia. V Passatu jsme měli možnost se honičky zúčastnit.

„Vozy u nás slouží od konce ledna. Passat je v civilním provedení s nejsilnějším motorem o obsahu 3, 6. Disponuje výkonem tři sta koňských sil. Je vybavený modrými stroboskopy, které v případě nutnosti blikají za přední maskou a za předním a zadním oknem,“ popsal zástupce vedoucího Dálničního oddělení v Ostrově u Stříbra Zbyněk Slabyhoudek.
Na zadním platu a na slunečním clonítku je také umístěna tabule, která rozsvěcí nápisy „stop policie“ nebo „prosím, následujte mě“, to vše umí ještě v angličtině i němčině.

Octavia, která je v nových barvách policie, disponuje motorem 1, 8 turbo a je vybavena vyhledávacím systémemem Look, který zároveň dokáže přečíst poznávací značku auta a prověřit ji v registru vozidel.
„Zjistí tak, zda je vůz kradený nebo je v pořádku,“ doplnil Slabyhoudek. Na vozidle nenajdete jedinou odlišnost od civilního provedení. Není vidět ani radar.

„Vozidlo změří pulzy z převodovky, dále změří vzdálenost od měřeného vozu a systém okamžitě přepočte rychlost, kterou hříšník jede,“ řekl Slabyhoudek.

„Vše je přenášeno na systém Polcam, který celou akci sleduje pomocí kamer zabudovaných za předním a zadním oknem. Záznam se ukládá na hardisk a zobrazuje na monitoru před spolujezdcem. Ten také systém Polcam ovládá,“ popsal policista systém.
Usedáme do vozu a vyrážíme směr Plzeň. Řidič Rostislav Kutka zařadí rychlostní mód na automatické převodovce.

Před Plzní dojíždíme červený Volkswagen Golf. Řidička jede přes sto sedmdesát kilometrů v hodině.
„Celou událost nahrávám. Zapnu blikačky, houkačku a nápisy. Navedeme řidičku k čerpací stanici, kde jí zkontrolujeme a sdělíme, jakého se dopustila přestupku,“ popsal policista – spolujezdec Václav Chudáček.

Jak řekl, tak se také stalo. Řidička Eva z Prahy byla natolik překvapená, že bez debaty předložila doklady a nediskutovala ani nad tím, co provedla.
„Jedu domů, do Prahy. Myslela jsem si, že se se mnou chcete po dálnici honit. Neměla jsem sebemenší tušení, že je to vůz policejní,“ dodala řidička.
Policisté i nadále využívají vozy Ford Mondeo a starší Škodu Octavii.
„Mondeo používáme k pátraní po ukradených vozech a ke kontrole vnitřní hranice. Kontrolujeme i vytipované vozy, zda nepřeváží drogy nebo běžence,“ vysvětlil Zbyněk Slabyhoudek.

Nový Passat už má za sebou několik úspěchů. Za deset dní dokázal pochytat šestašedesát neukázněných řidičů.
„Nejčastěji se jednalo o překročení povolené rychlosti, nebo telefonování za jízdy,“ uvedl Slabihoudek.
Passat se, stejně jako starší Octavia, používá také k měření rychlosti. Jeho maximální rychlost činí 250 kilometrů v hodině.