Vyplývá to z takzvaného ČSOBP Indexu, kterým Pojišťovna ČSOB sleduje, jak se liší frekvence pojistných událostí z povinného ručení u řidičů osobních aut z jednotlivých okresů. Tachovsko pak je na hodnotě 5,72. Cifra pro motoristy z Tachovska za rok 2010 znamená, že na každých sto pojištěných aut zde loni připadlo bezmála šest nehod. Tento výsledek je zároveň lepší, než který je udáván za rok 2009 (6,23), ale horší, než v roce 2008 (4,41).

Pojišťovna porovnávala okresy i s českou metropolí. „Stejně jako v minulých letech, zavinili i v minulém nejvíce dopravních nehod řidiči v hlavním městě. Naopak nejbezpečněji jezdí motoristé na Vysočině a na východě Čech,“ řekl Jaroslav Král z Pojišťovny ČSOB. „Je až pozoruhodné, jak jsou charakteristiky řidičů z různých částí republiky – pokud jde o míru rizika, že způsobí dopravní nehodu – v čase stálé. Postavení motoristů z Prahy coby těch, kteří bourají nejčastěji, dokázali zatím jen jednou ohrozit řidiči z Ústí nad Labem,“ sdělil Král.

Hodnoty ČSOB Indexu počítá ČSOB od roku 2008 na základě statistik škod z povinného ručení pro vozidla do 3,5 tuny, a to jako podíl počtu pojistných událostí z povinného ručení vzniklých v daném období a počtu vozidel pojištěných v této době v daném okrese.

Průměr ČSOBP Indexu za celou Českou republiku vloni činil 5,75, a byl tak nepatrně nižší než v roce 2009 (5,86). Z toho vyplývá, že alespoň jednou za 17 let zaviní nehodu, statisticky vzato, každý řidič osobního auta v zemi. Motoristům z Prahy ovšem k naplnění této statistiky stačí pouze deset let.

ČTK, Josef Holek