Už dva roky se společně scházejí mladí zájemci o historii důlních děl budovaných v minulosti v okolí Michalových Hor. Zkoumají mapy a vyráží do kopců, kde před stovkami let horníci těžili různé minerály a horniny.

Také na Velikonoční neděli se vydali i přes nepřízeň počasí na výlet ke štolám. „Chceme aby některé štoly byly zachovány a částečně zpřístupněny pro veřejnost,“ říká Jaroslav Konečný z Chodové Plané. „Ve zdejším revíru se těžily kobaltové minerály, stříbrné rudy, olovo i nikl. Také podružné minerály vznikající oxidací, které se ještě dnes nechají najít na haldách. Odtud je často vykopávají amatérští mineralogové,“ vysvětluje se zaujetím Konečný, který je studentem Střední odborné školy ve Světcích.

V neděli skupinka dorazila také na obhlídku jedné z nejstarších štol. „Jde o štolu Michal založenou roku 1525. Ta je hluboká 28 a dlouhá devadesát metrů. Má v polovině zával. Byla za druhé světové války odstřelena vojáky, aby se zde nemohli schovávat partyzáni,“ uvádí údaje z paměti mladík. „Budeme se snažit, aby jednou byla alespoň částečně zpřístupněna,“ dodal.

Činnost spolku není jen v nahlížení do štol, učí se také hledat v mapách a starých dokumentech. „Nejvíc mě na tom baví poznávat historii důlních děl a když je možnost, tak se tam i podívat,“ říká Martin Hetto z Michalových Hor. „Mám rád průzkumy a objevování nových věcí,“ doplňuje Josef Jahn.

V Michalových Horách tak možná roste nová generace mladých lidí, navazujících svými zájmy na tradici hornictví ve zdejší oblasti. Chtějí tak podpořit snahu o vybudování muzea hornictví a mineralogie, které by mělo vzniknout spolu s naučnou stezkou v Michalových Horách.

Příběh o výletu autora na Lazurový vrch čtěte zde: Vlákali nás dovnitř