Poplatky za odpady se v kraji nezmění. Vyplynulo to z vyjádření zástupců radnic, dodavatelů a distributorů.

Nejvíce zdraží v Plzni vodné a stočné, jehož cena vzroste o 18 procent. Za metr krychlový vody tak lidé zaplatí 73,20 Kč bez DPH. Už letos přitom ceny vody v Plzni oproti loňsku vzrostly o 34 procent. Vodné bude nově stát 45,71 Kč/m3 bez DPH.

„Předpokládáme, že podniky i lidé budou vodou opět více šetřit,“ uvedl Jan Kretek z Vodárny Plzeň. V Plzeňském kraji zdraží kvůli změně sazby DPH vodné a stočné také Klatovy, druhé největší město v kraji, a to o 2,20 Kč/m3 na 58,88 Kč. V Domažlicích vzroste cena zhruba stejně na 58,50 Kč/m3 plus zvýšená DPH, v Rokycanech z 56,72 na 62,91 koruny bez daně. V Tachově by se měla cena vodného a stočného zvýšit o více než sedm procent, ale bude ji teprve schvalovat vodohospodářské sdružení.

Zdražení nájmů městských bytů čeká od ledna v Plzeňském kraji z největších měst pouze Plzeň a Rokycany. Klatovy, Tachov a Domažlice nájemné nezvýší. Nájemné v Plzni, která vlastní ještě 3100 bytů, zdraží o více než deset Kč na 82,10 Kč/m2. Nájemné v bytu první kategorie o rozloze 70 m2 se zvedne o téměř 800 korun na 5750 korun měsíčně. Podle ODS bude nová cena stále o třetinu nižší než u tržních nájmů, podle ČSSD už jsou někde shodné. Za tři roky stouply nájmy v městských bytech více než dvojnásobně.

Rokycany budou podle letošního rozhodnutí rady až do roku 2020 zvyšovat nájem každý rok o pět procent plus inflaci, letos o 6,5 procenta. Pro byty bývalé I. a II. kategorie to bude od ledna 52,65 Kč/m2.

„Zdražovat nájem nebudeme,“ uvedl tachovský starosta Ladislav Macák. Už tři roky platí nájemníci v 700 městských bytech 30 Kč/m2, což je v zemi na spodní hranici a nejméně v kraji. Město tím chce vycházet vstříc sociálně slabším lidem. Vybrané nájemné stačí na běžné opravy bytů. Podobně nebudou zdražovat nájemné ani Klatovy a Domažlice.

Plzeňská teplárenská, největší zdroj tepla na západě Čech, zdraží příští rok teplo o čtyři procenta. I s navýšením DPH tak zůstane cena tepla v Plzni na jedné z nejnižších úrovní v Česku. „Cena bude od ledna 425 Kč/GJ na patě domu,“ uvedl ředitel Tomáš Drápela. Pro Plzeňany využívající plyn budou podle něj náklady na vytápění zhruba o polovinu vyšší a pro lidi topící elektřinou zhruba dvojnásobné.

Po čtyřech letech zdraží teplo také v Klatovech, a to o 9,3 procenta. Domácnosti zaplatí včetně daně 550 Kč/GJ, dosud to bylo 505 korun, uvedl místostarosta Václav Chroust. Domažlice ani Tachov teplo nezdraží a zůstanou shodně zhruba na 620 Kč/GJ. Cena 500 Kč/GJ zůstane také v Rokycanech, kde se zvýší „jen“ o nárůst DPH.

Nepřestupná papírová jízdenka v plzeňské MHD od ledna zdraží z 12 na 18 Kč. Dosavadní cena jízdenky platila sedm let. Měsíční předplatné, které mírně vzrostlo už v roce 2008, se od ledna zvýší z 390 na 440 korun. Jednotlivé obyčejné jízdné zdraží také Rokycany z deseti na 12 korun a od března také Tachov z pěti na sedm korun. Měli jsme nejlevnější cenu jízdenky v Česku, dodal starosta Macák. Stejná cena jízdenek v MHD zůstane od ledna v Klatovech a Domažlicích.

Krajské město jako jedno z mála nemá odpadovou vyhlášku a svoz je založen na vztazích mezi majiteli domů a firmami. Cena za svoz komunálního odpadu bude v kraji stejná jako letos.