Rozdělení Československa v roce 1993 přijal, ale považuje jej za zradu. „Přijal jsem to spíše jako těžkou ránu a nesmyslnost našich politiků. Je to nesmysl se po tolika letech společného soužití rozejít. Zradu jsem pociťoval nejvíce, když jsem jel na Slovensko a kontrolovali mě celníci. To byla hrůza. Jedu domů a oni mě kontrolují," popsal Deníku svoje pocity z rozdělení Československa, od kterého příští týden uplyne 20 let.

V jeho názorech na rozdělení převládají i po 20 letech zápory. Včetně jazykové bariéry. „Dneska žel bohu mladí lidi v Čechách mají problém se slovenštinou," ří­ká.

Ján Považanec přišel do Čech v roce 1960, o patnáct let později zakotvil ve Stříbře. Sloužil v armádě jako pyrotechnik.

Z armády odešel v dubnu 1994, rok a něco po rozdělení. To jej zastihlo ještě v armádě a i to poznamenalo jeho rozhodnutí odejít do výslužby. „Útvar, u kterého jsem sloužil, se stěhoval do Nitry. Odmítl jsem z rodinných důvodů jít na Slovensko, zůstal jsem ve Stříbře. V armádě se tyhle věci braly jako samozřejmost – smíšená manželství, Češi na Slovensku, Slováci v Čechách, to bylo běžné. Jen se bylo třeba rozhodnout. Někteří Slováci chtěli odejít, jiní zůstali," uvedl.

České občanství dostal ještě když sloužil v armádě. „Zařizoval jsem je i pro ostatní. Jediný, kdo se postavil proti, byl náčelník pro týlové zabezpečení. Nechtěl tehdy dovolit, abych to organizoval v kasárnách, abych šel za bránu, a tak jsme se pohádali. Teď jsme dál kamarádi, všechno je v pořádku. Jinak to složité nebylo, sepsal jsem to, zorganizoval, vyřídil," popisuje přeměnu občanství.

I když žije v České republice, na rodné Slovensko nezapomíná. Pravidelně navštěvuje příbuzné a aby nezapomněli ani ostatní Slováci žijící na Stříbrsku, založil v roce 2003 občanské sdružení Obec Slovákov. „Inicioval jsem vznik tohoto sdružení, abychom nezapomněli, že jsme Slováci, abychom dali dohromady Slováky žijící tady, ale i sympatizující. Jsme zaměření na děti, děláme pro ně různé akce, třeba mikulášskou nadílku a podobně. Společně jezdíme na výlety a tak."

Obec Slovákov má celkem 40 členů nejen ze Stříbra a z okolí, ale také z Plané, Prahy, Přehýšova, Plzně.

Rozhovor s Jánem Považancem najdete v pátečním vydání tištěného Tachovského deníku.