VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozdělení daní není spravedlivé

Tachovsko – O statisíce korun přijdou obce na Tachovsku. Kvůli novým pravidlům rozpočtového určení daní.

5.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Úpravou pravidel chtěl stát původně zmenšit rozdíly v příjmech z daní mezi největšími městy v Česku a ostatními. Jenže na úpravu doplatily nejmenší obce, které často patří i mezi nejchudší. Zvláště na Tachovsku, které je hospodářsky slabým regionem.

„Podle prvních odhadů jsme měli přijít zhruba o dva miliony korun. Naštěstí ale podle nových propočtů to bude méně, přibližně pět set padesát tisíc," řekl Deníku starosta Lesné David Ölveczki.

„Doposud bylo při přerozdělování financí důležitým hlediskem počet obyvatel v dané obci. Nyní by rozhodující úlohu měla hrát rozloha jejich katastru," uvedla před časem Bohdana Bartoňková, vedoucí finančního odboru Městského úřadu ve Stříbře. Obce, které mají malý počet obyvatel se tak musí starat o dlouhé úseky komunikací, nebo z velkého území zajistit svoz komunálního odpadu.

Propad v příjmu z přerozdělení daní se dotkl i Obory. V létě letošního roku odhadovala starostka Helena Jurková, že obec obdrží ze státní kasy zhruba o sto tisíc korun méně. „Od té doby se nic nezměnilo. S touto částkou počítáme i nadále," uvedla Jurková.

Obcím tak nezbývá než šetřit. A to tvrdě. Obora, která počítá v návrhu rozpočtu na příští rok s příjmy kolem 1,8 milionu korun, chce podle starostky ponížit výdaje oproti loňsku přibližně o dvě stě tisíc. „Zatím to jde, nějaké peníze máme ušetřené z minulých let. Předpokládáme ale, v příštím roce zřejmě nezačneme žádný další nový projekt," pokračovala starostka. Obcím často nepomůže ani státem doporučované řešení, a to například zvýšení daně z nemovitosti. „To nepřichází v úvahu. Máme tak málo obyvatel, že rozpočtu by to vůbec nepomohlo. A nájemcům zemědělské půdy a honiteb daně zvýšit nemůžeme," dodala Jurková. Nezbývá, než se pokusit sehnat peníze i jinak. „Plzeňský kraj nám slíbil, že takto postiženým obcím se pokusí nějak pomoci, tak uvidíme," doplnil Ölveczki.

Autor: Václav Šimek

5.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení