Zahájila ji hravá stezka, která vedla od parku v Plzeňské ulici až k rozhledně. Na Bohušově vrchu si pak děti dokonce mohly postavit svou malou rozhlednu z dřevěných špalíčků a čekalo je mnoho dalších zábavných her. Zajištěno bylo také občerstvení, malý oheň a hudba.

K rozhledně se na oslavy jubilea vypravily desítky lidí. ,,Je to tu moc pěkné, hlavně pro děti,“ okomentovala Zdeňka Elwassal.

Deníku se vyjádřila i další účastnice. ,,Přijde mi to dnes trošku komorní, zažili jsme v Plané řadu zajímavých akcí, ale i tahle patří k těm dobrým,“ řekla Lucie Hlávková.

Ozeleňovací a okrašlovací spolek dal podnět ke zřízení rozhledny roku 1908, o rok později byla rozhledna otevřena. Vedle ní byl postaven malý hostinec, který již nestojí, ale dodnes je na rozhledně patrné, kde přiléhala jeho budova. Po druhé světové válce byla rozhledna uzavřena. Od konce 60. let byla využívána jako televizní retranslační stanice. Rozhledna se dočkala i několika rekonstrukcí, poslední byla v roce 2014. „Protože rozhledna byla ve špatném stavu, tak byla v roce 1999 opravena. Momentálně nejsou v plánu žádné další větší opravné práce,“ uvedla Petra Tomášková z odboru kultury Městského úřadu v Plané. „Ráda sem chodím na procházku, nově je nedaleko postavené i posezení,“ dodala.

K Bohušově vrchu se váže pověst z 9. století, kdy na úpatí byla postavena tvrz rytířem Bohušem. V pozdním středověku tam však stávala šibenice, kterou v roce 1615 někdo ukradl i s oběšencem. Později byla postavena nová šibenice, proto byl vrch nazýván Šibeniční.

Michaela Pajerová