Ve čtvrtek prošel sněmovnou návrh, podle kterého mohou obce a města zvyšovat důchodcům, včetně těch invalidních, poplatky za psy z 200 až na 1 500 korun ročně.

„Když budu mluvit pouze za sebe, tak se nás to netýká. Lidi na to nemají peníze. Záleží ale samozřejmě na radě města. Ale za sebe mohu říct, že je to nesmysl. Vždyť ten pes je jejich jediný přítel a kamarád. V Tachově platí občané cenově různé poplatky. Záleží na tom, kde bydlí a kolik psů mají. Za prvního psa, jehož držitel je poživatel starobního, invalidního, vdovského a vdoveckého důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmů, a nebo poživatel sirotčího důchodu, platí 200 korun. Za každého dalšího psa pak 300 korun. V přilehlých obcích a osadách, které pod město spadají platí tento okruh lidí 100 korun a za každého dalšího 200 korun," říká starosta města Tachov Ladislav Macák.

Stejný názor zastávají i v Plané, kde jsou poplatky za psy celkově o dost nižší. „Za mě můžu říct, že bych do toho jít nechtěla, je to ale pouze můj názor a o tom popřípadě rozhodne rada. V Plané je v současné době poplatek 90 korun za psa, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmů, anebo poživatel sirotčí důchodu," vysvětluje starostka Plané Martina Němečková.

Seniorům a invalidním důchodcům je do pláče. „V roce 2009 mi umřel manžel a zůstala mi jen naše jezevčice Sisi. Nyní je jí deset let. Po smrti manžela jsem zvažovala, jestli jít do domova pro seniory, ale tam psi být nemůžou. Sisi je moje rodina. Mám dvě dcery a pět vnoučat, ti ke mě do Tachova ale jezdí jen jednou ročně, o letních prázdninách. Když to zvýší, tak to zaplatit budu muset, ale 1500 korun dohromady asi nedám. Bude mi muset pomoci rodina,"říká seniorka Jana Suchá.