Uchazeči o zaměstnání toho dokázali využít – nárokují ke svému platu řadu různých benefitů. A když je nedostanou? S úsměvem na rtu se jdou přeptat ke konkurenci. „Teplá strava, prémie, docházkovné za celý oddělaný měsíc. To všechno je u nás už dávno považováno za standard,“ říká odborový předák Juraj Gomolák z firmy Grammer Tachov.

Ve firmě Key Plastic Tachov zašlo vloni vyjednávání o odměňování tak daleko, že tu existuje dohoda, podle níž zaměstnancům náleží odměna za dodržení kvalitativních ukazatelů výroby. Tedy za něco, co by mělo být bez cavyků dodržováno všemi lidmi v podniku. „Když vyrobíme málo zmetků, část zisku firma rozpustí do odměn. Je to výborný motivační prvek,“ informoval zdejší odborový předák Petr Hroch.

V obou firmách se také neustále zvyšuje tlak na růst mezd. „To je ovšem oprávněný požadavek. Vždyť firmy každoročně deklarují vyšší a vyšší zisky. Zaměstnanci z toho také chtějí něco mít,“ říká Gomolák. Personalistka Kamila Pecherová z firmy Ideal Automotive na Nové Hospodě potvrzuje, že pouze solidní plat, pět týdnů dovolené nebo osobní ohodnocení už při náboru nemusí stačit.

„Podle množství nabízených benefitů se rozhoduje čím dál více zaměstnanců. My třeba jako jedni z mála vyplácíme příspěvky na důchodové pojištění, lidé po nás chtějí permanentky do bazénu, příspěvky na masáže. I tak se ale lidé hledají těžko, rozšířili jsme výrobu, ale zatím nám lidé chybějí,“ zmínila. „Tohle všechno je přirozený vývoj, firmy se s ním nějak musejí srovnat.

V příhraničí je prostě relativní nedostatek pracovní síly v důsledku toho, že tady rekordně vzrostl objem výroby,“ vysvětluje ředitel Úřadu práce v Tachově Jaroslav Stehlík.