Nedaleko za Rozvadovem, podél staré cesty do Svaté Kateřiny, se nachází německý hřbitov. Ten je již od konce 2. sv. války nevyužívaný. Uprostřed hřbitova stojí dřevěný kříž a kolem něj jsou poskládány pozůstatky náhrobků ze starých německých hrobů. „Hroby německých obyvatel byly za bývalého režimu zahrnuty buldozerem. Jejich potomci po revoluci ze sutin a hlíny vyhrabali alespoň několik zbylých pomníčků a naskládali je do jakési uličky. Vzniklo tak malé pietní místo, kam je možno přijít a zapálit svíčku“, řekl Deníku starosta Rozvadova Martin Ábel. Vzhledem k tomu, že v současné době je využíván pro pohřbívání pouze nevelký hřbitov ve Sv. Kateřině, plánuje obec bývalý německý hřbitov zásadně rozšířit pro potřeby místních i okolních obcí. Nový hřbitov bude splňovat veškeré současné standardy. „Bude zde rozptylová loučka, kolumbárium a samozřejmě místo pro hroby našich zesnulých občanů. Samostatná německá část zůstane zachována“, uvedl Martin Ábel.

Stavba by se dle plánů obce měla zahájit v příštím roce. Před samotným hřbitovem bude parkoviště a k místu povede z obce chodník.

Ze starého pietního místa v Rozvadově vznikne nové, staré náhrobky v něm budou mít také své místo. | Video: Deník/Monika Šavlová