Deník hovořil s Rudolfem Hruškou naposledy dne před jeho dvaadevadesátými narozeninami, 27. května letošního roku. Tehdy kronikář ukázal redaktorovi certifikát, potvrzující, že je nejstarším pisatelem obecní kroniky v České republice. Tento certifikát obdržel několik dní před narozeninami.

Rudolf Hruška vedl kroniku Sulislavi od roku 1983. Obec znal velmi dobře, neboť se v ní 28. května 1919 nerodil a také celý svůj život v Sulislavi prožil. Kronikářem se stal víceméně náhodou. „Kronikáře v Sulislavi dělal František Svoboda, po něm asi deset let nedělal zápisy nikdo, pak začal kroniku psát Alois Fína. Ten se funkce vzdal a občanský výbor stanovil mě. Já byl členem toho výboru, tak mi to připadlo jako úkol,“ popsal v květnu Hruška.

Chuť k zapisování událostí a dění v Sulislavi získával postupně. „Dění v obci mě vždycky zajímalo, ale nikdy mě nenapadlo, že bych dělal kronikáře,“ uvedl tenkrát.

Do roku 2005 připravoval koncept i podklady ručně, poté přesedlal na psací stroj. Na kronikářství jej nejvíce bavilo shromažďování podkladů a informací. Od začátku roku si průběžně a pečlivě do pořadače ukládal různé informace, ručně psané poznámky, dokumenty, plakáty. Vždy v prosinci pak začal dělat samotný návrh zápisu, který na konci zimy předkládal zastupitelstvu obce ke schválení. To už ale bude muset udělat někdo jiný.

„Najít za něj adekvátní náhradu bude velice těžké a rozhodně to asi nebude tak rychle,” řekl Deníku starosta Sulislavi Milan Strohschneider. „Pan Hruška odváděl precizní práci a proto bychom rádi našli někoho, kdo se bude o obecní kroniku starat stejně pečlivě,” dodal.

Rudolf Hruška pocházel ze smíšeného česko-německého manželství a měl šest sourozencům. Po základní škole vystudoval obchodní školu v Plzni. Do roku 1949 pracoval u podniku Pramen ve Staňkově a dále u OSP Stříbro. Třicet let pak strávil jako ekonomický náměstek ve stříbrské Mlékárně. Byl činný také v obci, při tehdejším Místním národním výboru v Sulislavi působil střídavě jako předseda nebo tajemník, a to nepřetržitě třicet let od roku 1960. Zároveň byl obecním účetním.

Za vedení kroniky byl v roce 2010 oceněn při soutěži O nejlepší kroniku Plzeňského kraje, kdy kronika jím vedená obsadila třetí místo. Kromě kroniky vedl také sulislavskou knihovnu a byl pravidelně zapisovatelem volebních komisí.