Občanské sdružení pro obnovu tepelského regionu a Základní škola v Chodové Plané tam připravily Vánoční výstavu ručních prací. Kromě celé řady místních i přespolních obyvatel se svými výtvory pochlubili žáci škol v Hamrníkách, Plané na Valech, Chodové Plané a také ze společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v Mnichově. Mezi tradičními ozdobnými předměty z přírodnin, keramiky nebo látek dominoval model boněnovského kostela, který je postaven z dílů stavebnice Merkur a zabral celý jeden stůl.

Historie výstavy rukodělných prací se v Chodové Plané píše teprve dva roky, přesto letošní vánoční byla výjimečná svým rozsahem. „Poprvé se sešlo tolik prací, že jsou vystaveny v přísálí i sále kulturního domu. A novinkou je možnost si zde na místě vyrobit vlastní dekorační předmět,“ uvedla učitelka chodovoplánské školy Světlana Ambrožová. Výstava rukodělných prací se koná od roku 2008 vždy na Velikonoce a Vánoce. O víkendu byl také v kulturním domě k vidění znak obce udělán celý z odpadových materiálů. Škola v Chodové Plané se jeho tvorbou zapojila do pokusu o vytvoření světového rekordu, kdy by měla vzniknout největší galerie znaků měst a obcí České republiky vyrobených z odpadu.

Věnec může zdobit i šachová figurka nebo dudlík

Kdo přišel na výstavu a chtěl se nejen podívat, ale i vyzkoušet svůj um, mohl pod vedením odborníků vytvořit vánoční dekorace. V sobotu šlo o tradiční věnce. Materiálem, náměty a radou přispěla floristka z Plzně Helena Kafková. „Věnec, jako takový, je celistvá záležitost. Myslím, že patří do každého domova. Věnec je kruh, a to je znázornění rodiny,“ přiblížila něco ze symboliky Kafková. Kromě Vánoc nejsou věnce běžnou dekorací. „Proto jsem se rozhodla dělat i věnce interiérové celoroční. Do každé místnosti se nechá udělat pěkný věnec. Po malých úpravách pak může dělat radost několik let,“ uvedla dále floristka.

Nejraději tvoří svá díla z přírodních materiálů jejichž rozmanitost je opravdu veliká. „Použít je možné skořápky od ořechů, mušličky z moře, nasušené trávy, klacíky, houby, kamínky a nebo kukuřice či makovice,“ popsala. Při tvorbě věnce jde nejen o um, ale také o tvůrčí fantazii. „Oblíbené jsou věnce koupelnové, kde jsou použity hvězdice, lana, mušle, malá lodička. Koupelnu to zútulní a přispívá to k rodinnému štěstí. Zajímavé jsou také kuchyňské věnce s hrnečky a čajovými sáčky. Také věnce k narození miminek, tam je možné použít dětskou botičku, dudlík nebo hračku,“ řekla o různorodosti dekorací s tím, že například pro muže šachisty je možné doplnit věnec o šachové figurky, fajfku a kus šachovnice. „Nicméně teď o Vánocích jsou nejdůležitější ozdobou věnců čtyři svíčky, ty musí být z bezpečnostních důvodů na kovové podložce. Je Advent, tak svíčky by měly být fialové,“ dodala závěrem Kafková. Nezkušenný tvůrce jednoduchý věnec vyrobí přibližně za půl hodiny, u složitého výrobku stráví i více než tři hodiny.