Rybeckého oslovila majitelka galerie Iva Schachová, kterou jeho práce zaujaly na výstavě v Mariánských Lázních.
„Nabídla mi, jestli bych mohl vystavovat svoje pastely u ní ve Vídni. Taková nabídka se neodmítá. Pro výstavu jsem musel ještě několik pastelů dodělat, další obrazy jsem si půjčil od lidí, které je vlastní," uvedl výtvarník. „Paní Schachová měla zájem vyloženě jen o moje pastely. Řekla mi, že jsou špičkové a že v Rakousku se pastely na výstavách příliš často nevidí," doplnil.


Jak stříbrský umělec Deníku popsal, galerie v centru Vídně je menší a vystavují v ní umělci z různých koutů světa. „Je to pro mne pocta tam vystavovat. A jsem rád, že tak mohu představit i náš region."


Jan Rybecký si význam výstavy plně uvědomil až těsně před vernisáží. „Až když jsme všechno nainstalovali, sedl jsem si a řekl si, snad to dopadne dobře. A ono to dopadlo. Přišla spousta milých lidí, taková příjemná sešlost, rodinná atmosféra. Jsem rád, že jsem se toho dočkal a že jsem něco takového mohl zažít. Mám z toho nádherné pocity, až jsem byl dojatý," řekl Rybecký Deníku.


Na vernisáž jej doprovázeli členové Klubu výtvarníka Borska, jehož je zakládajícím členem, a borského Dámského klubu.


V galerii se pravidelně prezentují výtvarníci z Evropy, ale i Ameriky či Jihoafrické republiky. „Vyhledávám si je sama, na svých cestách. Na obrazy pana Rybeckého jsem narazila v Mariánských Lázních," popsala první setkání se stříbrským výtvarníkem galeristka Iva Schachová. Dnes Vídeňačka se do své staré vlasti vracívá o dovolené. „Jeho práce mě upoutala na první pohled. Zaujala mě hlavně malba pastely. Opravdu hodně dobré pastely, jako má pan Rybecký, vídám v poslední době jen zřídka. Proto jsem se rozhodla představit jeho dílo vídeňské veřejnosti. A také svým žákům, aby viděli, jakou cestou se mají ubírat," vysvětlila. A právě pastely jsou podstatou celé výstavy. Několik akvarelů pak prezentaci pouze doplňuje.


„Výtvarné umění je pro Jana Rybeckého koníčkem," představila výtvarníka předsedkyně Klubu výtvarníků Borska Pavla Kabíčková. „Náměty čerpá hlavně z přírody, kterou ztvárňuje různými způsoby v proměnách roční doby. Příroda je jeho největším tématem, " upřesnila. Vídeňané tak mohou prostřednictvím jeho prací nahlédnout do okolí Stříbra nebo Českého lesa. On sám se rád vrací také na Přimdu, do Malovic, na Borsko. Teď zaujalo jeho výtvarné cítění i okolí Vídně. Malovat sem, jak dodal, ale nepojede.


Vernisáž navštívil český velvyslanec ve Vídni Jan Sechter. „Jsem rád, že mezi našimi zeměmi existují i jiné než jen pražsko-vídeňské iniciativy. Že i jiní výtvarníci dokáží skrze obrazy představit svůj kraj a učinit tak místním občanům pozvánku k návštěvě," konstatoval.


Hudební vložku zajistila metalová skupina Spheres, kterou založili synové Jana Rybeckého a k bohatému občerstvení přispěli členové Klubu výtvarníků Borska a členky Dámského klubu Bor.
Jan Rybecký není v cizině neznámým autorem. Vystavuje pravidelně v Německu, ve Vídni však poprvé. Přitom s Vídní ho pojí jeho rodina, narodila se tu jeho maminka. Sám je ovšem Moravák, který zakotvil na Tachovsku. I jeho však nakonec život do Vidně zavál, byť jen prostřednictvím obrazů.

Jiří Kohout, Jindra Pašková