Přijíždím po polní cestě k rybníku a z dálky poznávám auto Záchranné stanice živočichů Plzeň. Na kroužkování motáků mě pozval zoolog Karel Makoň. Ihned po příjezdu mi ukazuje na protilehlý břeh, kde mají hnízdo také volavky popelavé. „A vedle v rákosí je hnízdo motáka pochopa,“ míří dalekohledem kamsi na druhý břeh. „Nejdříve pozorujeme kam samice motáka nosí mladým potravu, podle toho je poznat, kde je přibližně hnízdo,“ vysvětluje na začátku. Jeden z ornitologů potom jde do vody hnízdo hledat a druhý ho navádí pomocí vysílačky. Dnes tomu bude ale jinak. Karel Makoň, Hana Robejšková s kroužkama a já s kamerou se chystáme všichni probrodit k hnízdům. Oblékáme si gumovky s neoprenovými rybářskými kalhotami. „Kromě kamery tady nechte všechno cenné, i ten mobil. Hlavně musíte velmi opatrně našlapovat, jsou na dně také staré kmeny,“ upozorňuje na nebezpečí případného pádu do vody a zničení elektronických přístrojů.

Po pás ve vodě

Jsme ve vodě po pás a hledáme první hnízdo. Rákosí řeže do rukou a každý krok po blátivém dně je nejistý. „Někde tu je. Slyším samici,“ jsou slova ornitologa. Po pár minutách se uprostřed rákosí objevují první mláďata. „Moták pochop. Jeho populace v posledních letech na našem území stoupá. Původně to byl vzácný dravec. Nekonkuruje dalším dravcům, jako káněti nebo jestřábovi, protože se živí výhradně hrabošem polním a vodními hlodavci,“ dozvídám se u hnízda během kroužkování. Překvapuje mě s jakým klidem mladí opeřenci snášejí naší přítomnost. Hana Robejšková postupně podává jedno mládě po druhém a Karel Makoň jim nasazuje kroužky. „Jsou tři týdny stará. To je ideální věk pro kroužkování. Mláďata se nerozlézají a nesekají,“ vypráví a my postupně opouštíme první hnízdo.

Pozor na oči

Napětí na nás přichází ve chvíli, kdy vystoupíme z rákosí a ocitáme se téměř uprostřed rybníka. Nikdo ani nevnímá bodavý hmyz, který ustavičně doráží na naše upocená čela. Před zoology je náročný úkol. Musí odchytit a okroužkovat také volavky popelavé. Mláďata jsou už ale větší, a tak Makoň dává povel k rychlému postupu k hnízdu, než se rozutečou. Odchytit se podařilo jednu přímo na hnízdě a jednu na vodě. Hana Robejšková se vrhá do rákosí a za okamžik přináší další mládě. „Hlavně pozor na oči,“ upozorňuje Makoň. Svým zobákem by totiž mohla volavka snadno vyklovnout oko. Právě i z toho důvodu si zoologové chrání zrak brýlemi. „Tak to je velice pěkné. Ani jsem nedoufal, že se nám podaří nějaké volavky ještě okroužkovat,“ pochvaluje si zoolog.

Pomalu po pás ve vodě postupujeme dál a prohledáváme další možná místa, kde by mohlo být hnízdo. Dozvídám se, jak je to vlastně s možností kroužkovat opeřence. „Kroužkování je za odměnu. Každý, kdo to chce dělat, musí složit příslušné zkoušky a v práci si na to bereme volno. Také je nutné vyjednat si všechna povolení pro vstup do rezervace a je daný systém kdo jaké ptáky kroužkuje,“ vysvětluje Makoň. Brodíme se v rákosí a nahlížíme do různých zákoutí, zda tam není další hnízdo.

V rákosí je třetí hnízdo

Pomalu se obloukem vracíme zpět a rybník vydává další své tajemství. Osobně jsem překvapen, kolik je na tak malém rybníce hnízd. Nacházíme totiž třetí hnízdo motáka. Tentokrát jde ale o poněkud větší mláďata. Všechna dostanou kroužek na nohu a opouštíme poslední hnízdo.

Po hodině a půl se dostáváme na břeh. Kamera přečkala brodění bez úhony a rovněž tak já. Jen více chápu, jak náročnou práci ornitologové mají. Ono šlapat devadesát minut po pás ve vodě po blátivém dně plném nástrah vyžaduje dobrou fyzičku. A takových rybníků probrodí za den několik.

Smutná zpráva

K večeru mi Karel Makoň volá smutnou zprávu. Na jednom z rybníků u Úšavy se prý opakuje situace z loňského roku. „Zase je tady jedno hnízdo motáka zničené a druhé není ani dostavěné,“ říká s napětím v hlase. „Protože jsme tam našli krmení pro kachny, tak se domnívám, že jde o úmysl. Asi budeme muset na lokalitu instalovat kameru, aby byl zaznamenám pohyb osob kolem rybníka,“ poukazuje na možnost, jak odhalit případného viníka, který ničí hnízda. I s takovými situacemi se ornitologové ve své praxi setkávají. A já unaveně usedám, abych zapsal své poznatky a sestřihal videozáznam. V duchu přemýšlím odkud asi přijde informace o pozorování motáka pochopa, který byl okroužkován na jednom malém rybníce na Tachovsku.