„Nová sportovně kulturní akce se zrodila v hlavách Rytířů z Tachova a členů Občanského sdružení v Pernolci před Tachovem,“ sdělil nám za organizátory Pavel Ryba.

Akci nazvali Hejbiáda. „Půjde v ní o rozhýbání tělesných schránek zúčastněných. I když disciplíny na první pohled vypadají většinou snadno, jde o sporty mnohdy olympijské,“ dodal Ryba.

Svoji účast podle něj přislíbila řada významných sportovních a jiných osobností Tachovska, které budou reprezentovat devět přihlášených družstev.

„Tato družstva zahájí letošní zkušební nultý ročník Hejbiády a podle zájmu a odezvy, věříme, že založí novou tradici v našem regionu,“ vyjádřil se mluvčí Hejbiády Pavel Ryba.

Devítka družstev se již utkala v prvním turnaji, a to v nohejbalu. Další měření sil je na programu 16. května, a to bowling. Šestého června to budou šipky v pivnici Na koupališti a 25. července v zahradě Muzea Českého lesa lukostřelba. Poslední disciplínou bude 22. srpna na Cvrnkališti v Pernolci souboj v pétanque.

V Hejbiádě soutěží čtyřčlenná družstva, mohou být i smíšená, ale nemusí být neměnná. „To znamená, že každou disciplínu mohou soutěžit jiní. To proto, aby mohli soutěžit ženy, muži, mladí i starší,“ vysvětlil mluvčí.

Za družstvo soutěží všichni čtyři. V soutěžích jednotlivců se počítá umístění nejlepších tří, jejichž body se sečtou a připočítají družstvu.

Vítězné družstvo získá Putovní pohár Hejbiády na dobu do konání dalšího ročníku a malý pohár pro vítěze natrvalo. Ostatní dostanou diplomy podle umístění.

„Vyhlášení vítěze a výsledků Hejbiády se uskuteční v Pernolci po skončení poslední disciplíny. Na tento den připravujeme také posezení ve společnosti pečeného vepře a piva,“ dodal Ryba.

První odehranou disciplínou byl nohejbal. Po něm v průběžném pořadí Hejbiády vede tým Koupaliště Tachov. Další pořadí: 2. Mattoni team, 3. Šermíři, 4. TJ Pernolt, 5. Pivnice U Štěpána – Hotel Club, 6. Hasiči Částkov, 7. Vodáci, 8. 6000, 9. Nekopnem si.