„Spolupracovali jsme v osmaosmdesátém roce při rozšiřování petice Několik vět. Podpisové archy Několika vět jsem dostával přímo od Václava Havla. Poté, co jsem na Tachovsku nasbíral podpisy pod Několik vět, odesílal jsem je zpátky panu Havlovi. Ten se pak postaral o to, aby byla petice přečtena v Rádiu Svobodná Evropa,” popsal spolupráci s pozdějším československým a českým prezidentem svojšínský starosta.

Kromě této spolupráce si Petráň s Havlem napsali několik dopisů. „A na konci osmdesátých let jsme se potkávali při demonstracích,” doplnil Petráň.

Exprezidentova smrt jej hluboce zasáhla. „Přestože ten, kdo jej viděl na záběrech z poslední doby si nemohl myslet, že tu bude dlouho, stejně je to bolestivý zásah. Je to výjimečný pocit, takový, jaký může být jen při odchodu tak výjimečného člověka, jakým on bezesporu byl,” vyjádřil se Karel Petráň.

Ten doufá, že Havlova výjimečnost a silná osobnost, kterou podle slov svojšínského starosty dokazoval naplňováním hesla Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, nebude nikdy opomíjena a že se Havlovi dostane zasloužených poct.

Jestli se Karel Petráň zúčastní posledního rozloučení s Václavem Havlem, zatím ještě neví. „V pátek 23. prosince mám nějaké povinnosti v obci, takže účast na pohřbu ještě zvážím. Zatím nevím, jestli jet do Prahy na poslední rozloučení, nebo zůstat v obci, kde budu v pátek rovněž potřebný,” uvedl Deníku v pondělí svojšínský starosta.