Areál někdejší Delty vlastní společnost Aldemar reality a chystá se na jeho přestavbu. V cestě rozsáhlé rekonstrukce stojí snad už jen jediná možná překážka – rozhodnutí ministerstva kultury, zda bude nebo nebude komplex vyhlášen za kulturní památku.

„Když jsme areál kupovali, nikdo ani neuvažoval, že by mohl být vyhlášen kulturní památkou. V takovém případě bychom do koupě nešli,“ uvedl jednatel a spolumajitel společnosti Miroslav Hovězák. Firma vlastní část přízemních objektů nad autobusovým nádražím včetně vrátnice, budovu někdejší Delty a tovární halu vpravo od příjezdové cesty.

„Jediné, co bychom chtěli zbourat je část plotu a přízemní budovy nad autobusovým nádražím. Zatím je ale všechny nevlastníme. Otevřel by se tak prostor pro vybudování parkoviště se čtyřmi desítkami parkovacích míst. V první fázi je rovněž zahrnuta výstavba nové čerpací stanice za tovární vilou. Rádi bychom cenami pohonných hmot konkurovali nadnárodním společnostem,“ uvedl Hovězák a pokračoval: „Obavy z umístění čerpací stanice jsou liché. Dnes jich stojí většina v obytných částech měst, v Plzni je dokonce jedna přímo v bytovém domě.“ Zázemí pro čerpací stanici, WC a občerstvení chce společnost umístiti do rekonstruované tovární vily.“

Kdyby šlo všechno zcela ideálně, mohla by tato první část být hotova do jara příštího roku. Společnost pak chce pokračovat přestavbou hlavního objektu – bývalé továrny Delta. Ten je zatím využíván jen částečně jako sklad.

„Zvenku by vše zůstalo v dnešní podobě, jen bychom zbourali drobné dodatečné přístavby na obou koncích budovy. Ve sklepních prostorách bychom chtěli vybudovat restauraci, v přízemí obchody a služby, v prvním patře by mohla být lehká výroba nebo další služby, ve druhém patře ubytovací kapacity,“ plánuje Miroslav Hovězák možné využití.

Návrhem společnosti se zabývala na svém posledním jednání tachovská městská rada. „Majitel nám poslal informaci o záměrech, které s objektem má. Plány se nám líbily. Také proto byla rada proti tomu, aby byl objekt bývalé Delty vyhlášen za kulturní památku. Brzy by byl v dezolátním stavu. Do památky, která nemá žádné nebo velice omezené možnosti využití, by nikdo nechtěl investovat,“ uvedl starosta Tachova Ladislav Macák. Za přínosné považuje podle něj rada i to, že budou odstraněny nevzhledné přízemní budovy i fakt, že společnost vybuduje veřejné WC a občerstvení. „Dalším kladem je, že by město získalo další parkovací možnosti,“ uvedl starosta Macák.

„Za přínos lze považovat i vytvoření nových pracovních míst a zkvalitnění prostředí. Nyní je na tahu ministerstvo kultury. Z plánů sejde, pokud bude objekt vyhlášen kulturní památkou,“ dodal Hovězák.