VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šachisté z Tachova slaví padesáté narozeniny

Tachov – Kronika šachového oddílu Slavoj Tachov začíná datem 1. ledna 1968. V té době už ale šachový oddíl existoval. „Ví se z vyprávění pamětníků, že v Tachově dílna na výrobu šachových figurek dobře prosperovala i po druhé světové válce," píše se v kronice.

24.5.2012
SDÍLEJ:

ČÁST SOUČASNÉHO Šachového klubu Tachov na základně v restauraci ve Vítkově (zleva): Václav Truksa, Jan Turner, Vladimír Hudousek, Aleš Jakl a Jiří Danko. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

„První zprávy o šachovém dění ale pocházejí až z šedesátých let," praví dále kronika.

První kroky

U zrodu organizovaného šachového oddílu stáli v roce 1962 Jiří Klemera a Stanislav Nocar. A hned o rok později se začala hrát organizovaná soutěž – protože v té době vzniklo na Tachovsku několik dalších oddílů, od roku 1963 se začal hrát okresní přebor, tehdy za účasti Slavoje Tachov, Sokola Bor, Sokola Bezdružice a RH Rozvadov. Tachov se také stal historicky prvním okresním přeborníkem.

V dalších letech přibývaly další šachové kluby, například ze Stříbra, Starého Sedliště, Plané. Hrál se okresní přebor jednotlivců a tradiční turnaj Tachovské Jiskry. Vyhrál jej člen Slavoje Vladimír Drozd. A protože vyhrál opakovaně, stal se definitivním držitelem putovního poháru.

Postup do kraje

V následující sezoně zaznamenal oddíl další úspěch – áčko se stalo účastníkem krajské soutěže druhé třídy. Zkušené konkurence se Tachovští nezalekli a hned při premiérové účasti vybojovali druhé místo a následně postup do krajského přeboru.

Další roky už tak výrazný úspěch nepřinesly. V roce 1966 skončil Slavoj v krajské soutěži na posledním místě.

V polovině šedesátých let také začíná partnerství se šachisty z východoněmeckého Lobensteinu. Oba oddíly si oplácejí návštěvy spojené se vzájemným šachovým měřením sil.

Velké změny

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let prodělává oddíl řadu změn. Několik zakládajících členů a pilířů výkonnosti odchází. Příčinami jsou vesměs změny bydliště. Končí se také historie turnaje Tachovské Jiskry.

Přicházejí však noví borci a s nimi historicky první výkonnostní třída, kterou vybojoval Miroslav Beneš, odchovanec tachovského šachu, který přišel z mládežnických oddílů.

V roce 1972 přichází opět výrazný úspěch, Slavoj vyhrává oblastní přebor družstev – do vyšší soutěže však z baráže nepostupuje. Ve stejné době se začíná rozvíjet partnerství s dalším východoněmeckým oddílem, tentokrát z městečka Hermsdorf.

V polovině sedmdesátých let se Slavoj potýkal s dalšími odchody zkušených hráčů a trenérů. Na šachovnicích se ale nakonec docela dařilo, Slavoj dokonce bojoval o postup do divize.

Simultánky

A přišla první velká mezinárodní akce – do sálu Lidového domu zavítal šachový velmistr Sallo Flohr, tehdy reprezentující Sovětský svaz. Proti němu se postavilo 40 šachistů a jediný, který dokázal velmistra porazit, byl Miroslav Bečvář.

V dalších letech se Slavoj usadil v krajském přeboru. Hrála se řada bleskových i klasických turnajů, nechyběly další simultánky s velmistry. Jednou z nich byla třeba v roce 1980 hra s českým velmistrem Vlastimilem Hortem v borském zámku, kde z 36 účastníků jen šest uhrálo remízu. Tento úspěšný český šachista přijel na Tachovsko znovu v listopadu 1981. V Tachově se proti němu posadilo 46 hráčů a zvítězit se podařilo pouze Petru Roháčovi.

Současnost

První kronika šachového oddílu Slavoj Tachov končí zápisem z 20. dubna 1985. Tehdy se událo unikátní utkání mezi Sídlištěm Východ a Zbytkem Tachova. Hrálo se v sále Lidového domu na 100 šachovnicích. Družstvo sídliště vedl mezinárodní velmistr Miroslav Filip, zbytek města hrál pod vedením mezinárodního mistra Štefana Grosse. Výsledek sice kronika neuvádí, na posledním listu jsou jen podpisy obou mistrů.

Šachový oddíl však pokračoval další desítky let až k největšímu úspěchu ve své historii. Tím je postup do druhé ligy. „O tuto senzaci se hlavně postarali kandidát mistra Jaroslav Toman, Jan Toman, Jiří Sedláček, Jiří Danko, Aleš Jakl, Antonín Husák, Václav Truksa starší, Jindřich Tannenberg, Tomáš Truksa, Václav Truksa mladší, Aleš Kratochvíl a zahraniční posily Bernhart Prinz a Stefan Mages," sdělil Deníku za šachový oddíl, který dnes nese název ŠK Tachov, Jiří Danko.

Tachované budou v ligových bojích posíleni o své odchovance, kterými jsou kandidát mistra Stanislav Galíček a především mistr šachu Jan Turner, který je aktuálně padesátým hráčem českého šachového žebříčku a má zkušenosti z vyšších soutěží i z extraligy.

Dalšími posilami jsou Roland Hubka a Olexij Albul. „Naše německé posily jsou až z dalekého Schwäbisch Hallu. Spolupráce s nimi začala tak, že oni byli na soustředění v Plzni a sehráli s námi přátelský zápas. Tím začalo přátelství mezi družstvy, které bylo doplněno i posílením pro naše ligové boje," vysvětlil kapitán družstva Václav Truksa.

Nedílnou součástí života šachistů jsou simultánky. Na jednu z nich přijel v roce 1981 do Tachova český velmistr Vlastimil Hort (uprostřed s vousy).

Nedílnou součástí života šachistů jsou simultánky.
Na jednu z nich přijel v roce 1981 do Tachova český velmistr
Vlastimil Hort (uprostřed s vousy). Foto: ŠK Tachov

Svoje výročí oslaví i simultánkou

Šachový mistr Jan Turner, držitel mistrovské třídy a hráč, patřící do žebříčku padesáti nejlepších hráčů České republiky, změří síly s hobbyšachisty z Tachovska. Tak chce Šachový klub Tachov oslavit s veřejností 50 let od svého založení.

„Letos je to právě padesát let, co byl v Tachově založen šachový oddíl a shodou okolností se nám podařilo postoupit do druhé ligy. Proto chceme oslavit tento úspěch a jubileum částečně s veřejností," řekl Deníku Jiří Danko z tachovského šachového oddílu.

Proto se klub rozhodl uspořádat pro veřejnost simultánku, tedy hru, při které jeden špičkový šachista hraje na několika šachovnicích s řadou dalších hráčů. „Soupeřem veřejnosti bude náš hráč Jan Turner, vynikající český šachista a padesátý hráč českého žebříčku, který má zkušenosti z vyšších soutěží i z extraligy a pro novou sezonu se nám podařilo ho získat, aby nás v druhé lize posílil," doplnil Danko.

Simultánka s Janem Turnerem se uskuteční v základně Šachového klubu Tachov, kterou je restaurace Pohoda ve Vítkově. Akce se koná v neděli 27. května od 10 hodin. „Šachovnic bude dostatečný počet, několik desítek jich máme my, některé dodají šachisté z Plané," uvedl Václav Truksa z ŠK Tachov s tím, že simultánky se může zúčastnit přibližně třicet hráčů.

Šachisté budou vybírat symbolické startovné, ale komu by se podařilo mistra, který nasbíral 2395 elo bodů (statistické ohodnocení výkonnosti hráče na základě výsledků jeho her podle systému, jehož autorem byl Arpad Elo) porazit, obdrží startovné zpět a k tomu jako bonus oběd ve zmíněné restauraci.

Autor: Jiří Kohout

24.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z kroužkování orlů mořských na Tachovsku
6

FOTO: Orel mořský z hnízda s hlavou panenky se vrátil na Tachovsko

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Plzeň – Nezaváhali. Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli už jedenácté utkání v řadě od začátku ligové sezony. V neděli doma porazili 3:0 Zbrojovku Brno, vedenou bývalým koučem Plzně Romanem Pivarníkem. O branky se postarali Krmenčík, Hořava a Kopic.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení