VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sál v kulturním domě
je po letech konečně hotový

Konstantinovy Lázně – Rekonstruovaný sál kulturního domu v Konstantinových Lázních byl v sobotu slavnostně otevřen. Cesta k jeho dokončení trvala mnoho let. Výstavba kulturního domu byla zahájena v roce 1987 a v roce 1990 dokončena a částečně zkolaudována. Ovšem bez kulturního sálu ten na své dokončení čekal 24 let.

23.11.2014
SDÍLEJ:

Sál kulturního domu při sobotním slavnostním otevření.Foto: Jiří Kohout

Jediný kulturní stánek před zahájením výstavby kulturního domu bylo bývalé kino v sousedství dnešního Alžbětina dvora. „Myšlenka postavit víceúčelový sál tady byla dlouho, nakonec se skutečně začalo stavět a na konci osmdesátých let se kolaudovalo. Nicméně sál nebyl nikdy dokončen, provizorně se ovšem využívat dal, ale akustika v něm byla šílená, všudypřítomný prach, prostě nebyl dokončen a nebylo to ono," popsal Deníku starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl.
Vlastní kulturní dům také po svém dokončení dlouho čekal na oživení. Byl víceméně deset let prázdný a až kolem roku 2000 jej postupně začali využívat podnikatelé – vznikl zde hudební klub (ten před dvěma lety obec rovněž zrekonstruovala a nyní ho provozuje, program je v něm každý měsíc), sportbar, informační středisko, keramická dílna. Obec se zapojila v roce 2007, kdy nechala z přísálí vybudovat tzv. malou scénu se zázemím (ta se využívá k různým účelům, třeba k výstavám, malým kulturním pořadům, apod.), přístupové chodníky ke kulturnímu domu, vytápění.


S finální rekonstrukcí sálu se začalo až letos v červnu. Impulsem pro obec byl záměr Spolku pro obnovu venkova České republiky uspořádat v Konstantinových Lázních národní konferenci Venkov. „Studii na rekonstrukci jsme měli hotovou, takže jsme měli podle čeho rychle rozhodovat. Snad se to i podařilo," konstatoval starosta.
V sále bylo třeba udělat podlahu, akustickou stěnu, aby měl prostor lepší zvuk. „Dále nové osvětlení, kompletní rekonstrukce elektrického vedení, nové topení, vybavení mobiliářem. Přibyl také nový bar, upravilo se pódium," vypočítal starosta s tím, že samozřejmostí je v souvislosti s rekonstrukcí nová výmalba nejen sálu, ale také malé scény.
Rekonstrukce sálu stála přibližně 1,6 milionu korun. Hlavní část financí dodala obec ze svého rozpočtu, od Plzeňského kraje dostala dotaci 400 tisíc korun. „To byl také stimul, který zlomil zastupitelstvo. To pak rozhodlo, že se do opravy sálu pustíme," uvedl Týzl.


Zatěžkávací zkouškou pro rekonstruovaný sálo byla zmíněná říjnová konference Venkov. Sobotní slavnostní otevření bylo pojato jako hudební tancovačka, kterou doprovodila kapela George & Beatovens s Karlem Kahovcem a Viktorem Sodomou. Sál byl do posledního místa vyprodaný. Další akcí, která se zde uskuteční, bude vánoční setkání s tombolou a country hudbou (to se v minulých letech odehrávalo v malém sále v Alžbětině dvoře). V lednu pak bude v sále poprvé obecní ples.
Práce v kulturním domě dokončením sálu ale ještě zdaleka neskončily. Zbývají podle slov starosti drobnosti, například oprava omítek ve skladovacích prostorách, v budoucnu pak rekonstrukce sociálního zařízení.

Autor: Jiří Kohout

23.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení