Původně se v této souvislosti hovořilo o možném propouštění několika sester či o eliminaci počtu výjezdových posádek.

Tyto informace ale už v září po schůzce v Tachově vyvrátil ředitel ZZS PK Roman Sviták, který ujistil, že se propouštět nebude a že zůstane plně zachována současná zdravotní péče.

„Máme informace z dopisu záchranářů, který v září koloval po obecních úřadech a veřejných institucích na Tachovsku, kde se o opatřeních hovořilo. Tyto informace v nás vzbuzují rozpaky a obavy z budoucnosti záchranné péče," vyjádřil se předseda občanského sdružení Borsko Michal Sikyta.

„Právě u nás na Borsku se domnívám, že to je opodstatněné, protože výjezdová místa jsou od nás daleko. Někdy pro pacienty na Borsko vyjedou i záchranáři z Bělé," vysvětlil s tím, že největší obavy mají lidé na Borsku z dodržení dojezdové doby. „Někdy jde opravdu o minuty. Kolik lidí bude muset zemřít, aby se s tím něco udělalo?" ptá se Sikyta.

Ředitel záchranky Deník ve čtvrtek znovu ujistil, že situace na stanovišti v Tachově zůstane neměnná. „Z mých úst nikdy nebylo řečeno, že by se výjezdové skupiny rušily, péči nebudeme a nemůžeme redukovat. Naopak pro Borsko bychom ji chtěli ještě rozšířit a zlepšit. Intenzivně jednáme o přeshraniční spolupráci a usilujeme o to, aby v případě, když nebude posádka na základně v Tachově, ale na výjezdu, mohla u pacienta zasáhnout posádka ze sousedního Německa," vysvětlil Sviták.

Ideální by tato spolupráce byla podle jeho slov například v oblasti dálnice D5, či v příhraničních vesnicích Rozvadovska a Borska. S přeshraniční spoluprací mají pozitivní zkušenosti například čeští a bavorští policisté.

Stranou nechce v situaci kolem záchranné služby zůstat také město Bor.

„My jako město můžeme vyvíjet tlak, snažit se o budoucnosti záchranky jednat, ale finální rozhodnutí úplně ovlivnit nemůžeme. Je to krajská organizace," řekl Deníku starosta Boru Petr Myslivec.

Město chystá přestavbu a rozšíření domu s pečovatelskou službou. „V souvislosti s tím počítáme s vybudováním místa pro rychlou záchrannou službu. Uděláme všechno proto, abychom toto stanoviště vybudovali," dodal Myslivec s tím, že prostory město v budoucnu k dispozici dá, bude pak na záchranné službě, zda je bude provozovat.