VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoce a Santa Claus: Jeho klony útočí nejen ve Stříbře

STŘÍBRO - Z Ameriky převzatý symbol byl navržen pro reklamu na limonádu. Snad mi čtenář promine využití názvu jednoho z dílů Hvězdných válek, ale při procházce Stříbrem (a jistě nejen Stříbrem), se mi tato parafráze vkrádá na mysl již delší dobu

10.12.2007
SDÍLEJ:

Santa Claus je symbol, jehož podoba byla původně vytvořena pro reklamu. Zabydlel se například i ve Stříbře.Foto: Vratislav Maňák

Nejenom výlohy, ale i okenní římsy jsou ozdobeny vedle světýlek a svícnů i červenými patvary. Ano, myslím tím plyšové Santa Clause. Tu lezou do okna po žebříku, tu dokonce po laně jako zdatní gymnasté, jejich pupek ani pytel plný dárků jim v těchto úkonech nebrání.

Obrázek Santy Clause v saních táhnutých párem sobů je dokonce součástí stříbrské vánoční výzdoby a visí na tom nejmarkatnějším místě ve městě – v Benešově ulici. Kdo je vlastně Santa Claus? Ta otázka zní až směšně. Každý přeci zná dědu s bílým plnovousem v červeném obleku s bílým lemováním a tradiční čepicí, který nosí dárky dětem ve Spojených státech. V noci z 24. na 25. prosince v saních tažených sobím spřežením objíždí zemi, spouští se komínem a v punčochách zavěšených nad krbem nechává dětem pozornost.

Bydlí na severním pólu s paní Clausovou a skřítky pomocníky, kteří v Santově dílně vyrábějí po celý rok dětem vánoční dárky. Tyto reálie, jež jsme za 18 let vydatně načerpali z amerických filmů, však stále neobjasňují skutečnost, kde se Santa vzal. Jméno Santa Claus vzniklo špatnou výslovností nizozemského pojmenování pro Svatého Mikuláše. Ze slova Sint Nicolaas vznikl Sinterclaas a později Santa Claus. To, že v anglosaských zemích nosí dárky až na Boží hod a ne v předvečer svého svátku, jak je tomu u nás, je historicky podmíněno.

Nekatolická větev křesťanství, především protestanti, totiž během náboženské reformace v 16. a 17. století hledala náhradu za katolického Ježíška – a našla ji ve Svatém Mikuláši. Současná podoba Santy Clause, tak jak jsem ji výše popsal, je navíc produktem komerce. V roce 1931 dnešní tvář Santy Clause vytvořil švédský grafik Haddon Sundblom na míru nápoji Coca-Cola. Proto je Santovo oblečení ve stejných barvách, jako logo populární limonády.

Nejenže tedy Santa není českou tradicí, ale jeho podoba ke všemu je, jakkoliv vypadá roztomile, reklamou. Santova expanze (kouká na nás snad v každém nákupním středisku) je přijímána s odporem, existuje dokonce i spolek Anti-santa upozorňující na vzrůstající počet fousáčů v předvánočním čase. Oproti našemu Ježíškovi má ale Santa jednu ohromnou výhodu. Není abstraktní. Organizace Agency Je5 v loňském roce proto vyhlásila soutěž a děti si vlastní podobu Ježíška nakreslily – oblékly jej ale opět do červenobílé.

V prosinci 1952 Antonín Zápotocký pronesl předvánoční projev k dětem. Snažil se jim namluvit, že Ježíšek zestárl, narostl mu plnovous a změnil se v Dědu Mráze. Ruský symbol Vánoc nám tehdy režim vnucoval neúspěšně. Nyní jeho anglosaské obdobě, která se k „ladovským“ Vánocům vůbec nehodí, otevíráme sami dveře dokořán. Jen v naší ulici ve Stříbře visí Santové čtyři. Jako kdybychom si museli vánoční symboly vypůjčovat…

10.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT