Sportovní nadšenci, fandové outdoorových aktivit a také milovníci filmů se společným jmenovatelem, kterým je adrenalin si budují zázemí uprostřed sídliště v Plané. Bývalou výměníkovou stanici přetvářejí na klub a tento pátek chystají premiéru v podobě promítání Expediční kamery. Řeč je o občanském sdružení Lezci Planá,  jež vniklo před dvěma lety 
a vetklo si za cíl podporovat sportovní aktivity točící se právě kolem lezení. Jedním z aktérů sdružení je Jaroslav Kotala, který do Plané přivedl filmový festival, Deníku poskytl rozhovor.

Expediční kamera není v Plané úplnou novinkou. Jaké byly začátky tohoto filmového festivalu v Plané?

Lezci Planá zvou na promítání Expediční kamera 2014.
Filmový festival EXPEDIČNÍ KAMERA je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech.
Čtyřhodinové pásmo filmů a vstupů.
Kdy: 28. března
Kde: Horolezecká stěna,   Fučíkova 940, (bývalá            výměníková stanice)
Planá
Čas: 18:00 – 23:00 hodin.
Vstupné dobrovolné.

Filmy jsem zprvu promítal v jednom baru na náměstí. Všechny tři ročníky. První v Plané byl špatný, lidé vůbec netušili, oč se jedná. Druhý a třetí rok spolu se zimním filmovým festivalem Snow fest se vytvořila skupina lidí, která už chodí pravidelně. Plus samozřejmě nějací ti kolemjdoucí. Každopádně jde  oproti například Tachovu o malé komorní promítání. Své diváky si ale najde.

Letos budete promítat v novém prostoru…

Jde o bývalou výměníkovou stanici. Budujeme uvnitř lezeckou stěnu. A právě zde v novém prostoru sázíme na to, že přijde více lidí. Přeci jen to není hospoda. Je to také prostředí blíže k životu sportovců. Horolezecká stěna je ve výstavbě a ještě nějakou dobu bude. Dejme tomu tak rok či dva. Promítat tu ale můžeme.

Jaký film je podle vás letošním tahákem?

Nejvíce se mi líbí jeden z bonusových filmů s názvem Ti z Labského údolí. Je o lidech, lezcích, stavící nové cesty v pískovcových skalách. Těžko ale jinak vybrat. Filmy jsou letos téměř všechny kolem dvaceti minut. Na to konto to, jak se říká, neuvadá. Diváci udrží pozornost.

Máte blízko k horolezeckému sportu, přibližte našim čtenářům začátek vašich aktivit v Plané…

Před asi pěti lety vznikl při Domu dětí a mládeže Planá horolezecký kroužek. Jeden ze zakládajících členů Honza Novotný k sobě hledal lidi. Přidal jsem se tedy já a ještě kolega. Každý se věnujeme podobným aktivitám. Honza lezení a to i lezení v jeskyních. Dalibor Bartoš je vlastně už náš důchodce a za život zkusil hodně sportů včetně lezení či trekových výstupů. Já pak krom lezení závodně běhám.

A jakou vidíte budoucnost zdejší bývalé výměníkové stanice?

Chci, aby tento areál v Plané žil vlastním životem. Dopoledne třeba spining a odpoledne lezení na stěně. Ti, kdo zde pracují, jádro, které klub založilo pak i bez členských příspěvků a zdarma. Takový je cíl, uvidíme za pár let, zda se povede či ne. Bude zde bar, klubovna s možností promítání filmů, pořádání přednášek, například na téma poskytování první pomoci. V žádném případě to ale nebude hospoda, že by se zde prodávalo pivo.

Ochutnávka filmů, které se promítají ne letošní Expediční kameře

Honnold 3.0.

Alex Honnold patří k nejznámějším lezcům této generace. Co ho činí jedinečným je to, že většinu svých výstupů podniká sólo a bez jakéhokoliv jištění. Alex zvládá vysoké bouldery, přelezy těžkých stěn i rychlostní rekordy. Mnoho lidí ho považuje za šílence, který riskuje se svým životem. Ale tento snímek vás přesvědčí, že Alex zvládá extrémní lezení s chladnou hlavou a moc dobře ví, co dělá.

Tatry bez limitov

Parta slovenských vrcholových sportovců přijímá výzvu aby přepsali dějiny extrémních sportovních výkonů ve Vysokých Tatrách. V drsném počasí se snaží uspět ve své disciplíně. Podaří se jim zdolat zimní přelez legendární tatranské stěny. Snow kayak exhibice dramaticky končí v nemocnici, zimní bouldering je po mnohých pádech nakonec korunovaný úspěchem.

The Empty Quarter

Inspirováni významným britským objevitelem a spisovatelem Wilfred Thesigerem se dobrodruzi Alastair a Leon vydávají na cestu do nitra jedné z největších pouští na světě, do pusté končiny Rub al-Chálí (The Empty Quarter) na Arabském poloostrově. Na rozdíl od obdivovaného hrdiny si nemohou dovolit velbloudy, ale sestaví si vlastní vozík, na kterém přes písčitou a vyprahlou poušť táhnou náklad o váze 300 kg.

Ti z Labského údolí

Labské údolí, které se nachází mezi Děčínem a  Hřenskem, láká každoročně stovky lezců. Víkend co víkend si lezci přijíždí vychutnat jedinečné lezení v Labských pískovcích. Stovky klasických nebo moderních cest všech obtížností, dlouhé vzdušné cesty s výhledy do údolí,  zajímavá struktura skály, pestré lezení v kolmých i převislých stěnách a lezecká atmosféra, kterou doplňuje všudy přítomná vůně písku se vám snadno „zaryje pod kůži".