Pokud už má pěstitel nebo sadař na zahradě přebytky, méně kvalitní jablka či napadané ovoce, zbavit se se ho může odvozem do sběren. Jejich provozovatelé zahájili výkup před několika dny, ceny jsou ale nízké.

To ale zřejmě neodrazuje každoroční sběrače kolem silnic. Sběrači jablka ze stromů setřesou, sesbírají a odvezou k prodeji do sběren nebo moštáren. Často ale neví, že je k tomu potřeba povolení od Správy a údržby silnic Plzeňského kraje. „Zájem o česání ovoce letos není. Nikdo se na nás neobrací. Lidi nejspíš odrazují nízké ceny ve výkupech. Zájem není ani o pronájmy ovocných stromů, přičemž jeden strom vyjde podle ceníku řádově na pár desetikorun ročně," řekl generální ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Pavel Panuška. „Před pár lety jsme řešili problém, kdy všechna úroda na stromech zmizela takřka přes noc, ale teď už ovoce zůstává na stromech. Česači zřejmě očesávají stromy, které nám nepatří, takže to neřešíme."

A co se tedy stane s ovocem, které zůstane neočesané v alejích? „Nikdo ho u nás nesbírá, při podzimním úklidu se popadané ovoce strojově posbírá a uklidí," uzavřel Panuška.

Témanu se věnuje páteční tištěný Tachovský deník

Jaroslava Hohlová