Muzeum založené v roce 2019 ukazuje dávno zaniklé časy a například dříve narození návštěvníci se myšlenkami mohou vrátit do svého dětství. Svůj sběratelský um ale Jiří Sauko soustředí převážně na panenky, i staletí staré. Jedna je dokonce z roku 1868. Jemu podobní sběratelé, a především sběratelky, jsou aktivní i na sociálních sítích. „Začali si dopisovat, radit si, vyměňovat, až se dokonce párkrát sešli a začali si více rozumět. Nakonec se několik z nich rozhodlo založit spolek Milovníci panenek,“ říká sběratel s tím, že spolek má samozřejmě další přátele a spoluvystavovatele s kterými se stýkají, vystavují a prostě se přátelí.

„Jsme lidé z různých koutů republiky, ale dálka nám nebrání byt spolu v kontaktu. Většina z nás jsou sběratelé panenek, ale také je mezi námi sběratel domečků a pokojíčků, dále například hraček obecně. Někteří z nás mají dokonce své muzeum, nebo dům ze stálou expozici,“ dále popisuje Sauko.

Panenky i hračky různého stáří a značek ukazují majitelé nejen v expozicích muzeí, ale i na výstavách. „Chceme také dětem a mládeži představit hračky, s jakými jsme si hráli my, naše maminky, babičky a prababičky. Starším generacím připomínáme jejich dětství,“ líčí sběratel, který své muzeum pravidelně doplňuje o nové exponáty. „Nyní tu nově mám dvě panenky, a to Marii Antoinettu a Sissi. Na obě jsem podobně jako u jiných panenek ušil šaty. Polovina prací je na šicím stroji, polovina ruční šití,“ usmívá se a ukazuje na nové šaty.

Spolu s Milovníky panenek připravuje výstavu do Příbrami. Ponese název Víkend s panenkami a k vidění bude v estrádním sále Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami od pátku 19. do neděle 21. srpna vždy od 10 do 18 hodin, v neděli do 16 hodin. Návštěvníci uvidí historické panenky, kočárky i nábyteček, bude něco prý i pro pány kluky a tatínky.

| Video: Youtube