Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sběratel z Tachovska má muzeum v Terezíně

Tachovsko, Terezín – Unikátní expozice nabízející pohled na dobu Františka Josefa I. se přesunula ze soukromí na Tachovsku do veřejných prostor muzea v Terezíně.

20.4.2016
SDÍLEJ:

ZHRUBA SEDMDESÁT LET představuje rozdíl mezi soškami, které drží sběratel František Václav na snímku. Porcelánová socha (vpravo) vyobrazuje císaře ihned po nástupu na trůn, druhá, zkusmý tisk před vlastní výrobou velké busty, pochází asi z roku 1910.Foto: Deník/Karel Pech

Už jako kluk sbíral pohlednice, známky, nějaké mince. Postupně záliba přešla v poslání – zachovávat věci pro budoucí generace. „Můj tatínek je vizáží Františku Josefovi trochu podobný. Se sbíráním předmětů s císařem jsem tak začal na jeho popud, počest, nevím, jak přesně ten vnitřní pocit nazvat," říká František Václav a dodává, že za socialismu to tajil. V průběhu čtyřiceti let však dal dohromady ojedinělou sbírku, která nemá ve světě obdoby. Od uplynulého víkendu tvoří předměty s císařem Františkem Josefem I. novou stálou expozici terezínského muzea. V rámci slavnostního zahájení sezony v pevnosti Terezín bylo veřejnosti otevřeno úderem desáté hodiny v Dělostřeleckých kasárnách.

Exponáty v muzeu instaloval sám, téměř všechny jsou originály staré sto až sto padesát let, na současné repliky je turista upozorněn. Předměty sběratel nakupoval po celém světě, například i v Chile, Brazílii nebo Austrálii. „Ti lidé tehdy, dneska bychom řekli imigranti, když odcházeli do zahraničí za prací, brali si s sebou vždy jen tu nejlepší věc, vzpomínku na naši zem. Později ji předali svým potomkům, od kterých je na aukčních serverech nebo burzách získávám," popisuje sběratel.
Až v Terezíně se mu prý teď splnil sen. „Díky Miloslavu Kubíčkovi, který se ozval na mé internetové muzeum, se sbírka mohla fyzicky přesunout sem. Jejím smyslem je upozornit na zapomenutou krásu a umění z rukou našich předků," dále říká František Václav.

Díky jeho sběratelské vášni je otevřená trvalá expozice unikátním celkem. Podle Miloslava Kubíčka, ředitele zájmového sdružení Terezín – město změny, jež muzeum v Dělostřeleckých kasárnách provozuje významně zpestří nabídku pro turisty.

„Historie prezentovaná v našich opravených objektech je jiná, než kterou ve městě zastupuje například Památník Terezín. Představujeme historii pevnosti od samého začátku do 21. roku minulého století a toto je další prostor, který nám umožnil vystavit věci, které jinde běžně neuvidíte, a také něco, co lidem po tom, co prožijí právě při prohlídce památníku, odlehčí," doplňuje Miloslav Kubíček.

Návštěvníci ve zrekonstruovaných prostorách naleznou na dva tisíce ojedinělých exponátů od dobových pohlednic, karikatur přes obrazy, vyznamenání, medaile a knihy po talíře, hrníčky, šavle, busty či dýmky. K vidění jsou například ale i papírové lampiony nebo funkční hodiny s vyobrazením císaře.

Autor: Veronika Weissová, Antonín Hříbal

20.4.2016
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení