Přednášky na různé téma si přišlo poslechnout okolo čtyř desítek lidí z celé republiky.

„Přednášky mě vyloženě baví," vyjádřila se devatenáctiletá Petra Týnovská, která přijela z osady nedaleko Dobřan na Plzeňsku. „Například mě zaujalo povídání Američanů, kteří žijí v Čechách. Přednáška mi zapadla do vysokoškolského studia, kde mám interkulturní výchovu. Studuji psychologii ve vzdělávaní na pedagogické fakultě," uvedla. Šlo tedy o jakousi reflexi české společnosti očima cizinců, kteří u nás žijí delší dobu.

Podle ní byl vynikající i seminář psycholožky Ivany Smítkové, která přednášela o práci s nadprůměrně inteligentními dětmi. „Schóle mě určitě obohatilo. Věci, které se zde dozvím, zapadají do běžného života. Dozvím se o věcech, které vychází ze zkušeností různých lidí," pokračovala Týnovská a ocenila, že po vystoupení jednotlivých prezentujících, byl prostor pro dialog. „Jsme plní dotazů a pocitů, témata se nás dotýkají. Interakce probíhá," doplnila studentka, která byla na akci už potřetí.

O víkendu se ve faře konalo Schóle podzimní. „Pořádáme je už patnáct let. Pokaždé jde o dva víkendy během celého roku," vysvětlil pořadatel a jáhen v římskokatolické církve Robert Elva Frouz. „Větší Schóle se ještě koná na začátku velkých prázdnin. Jde o týdenní událost," dodal.

Hlavním smyslem celého projektu je rozvíjet osobnost nejen na základě hromadění informací. „Vzdělávání může pomoci i k vytváření souvislostí," podotkl.

Témata přednášek byla různá a všechny lektory, kteří holostřevskou faru navštívili nejen o uplynulém víkendu, spojuje fakt, že svým oborem žijí. „Názory se střetávají, lidé, kteří sem jezdí, nejsou názorově jednobarevní. Jsme ale otevření a máme mezi sebou důvěru, vedeme dialog," uvedl Elva Frouz.

Další Schóle ve stodole se bude konat na jaře, přesný termín ale není ještě znám. „Na té další, na týdenní Schóle, se nekonají jen přednášky, ale máme zde i různé workshopy. Máme čas pracovat i na zahradě a zvelebování celého areálu. Pečujeme i o kostel a jeho prostranství."