VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se zámkem zanikla i židovská obec

DLOUHÝ ÚJEZD - Seriál o méně známých, zapomenutých a kuriozních památkách Tachovska

18.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Jak napovídá jméno Dlouhého Újezda, ležícího jen tři kilometry od Tachova, obec se dlouze táhne kolem silnice vedoucí k Pořejovu. O vsi poprvé čteme v písemnostech z roku 1361, kde je nazývána Langendorfflein, později se však objevují také názvy Dorflin či Darplez. Středověcí majitelé byli tachovskými many. Lze předpokládat, že v obci stála i nějaká tvrz, snad kolem 16. století přestavěná na panské sídlo.

Někteří autoři kladou vznik tvrze či přímo zámečku právě až do této pozdější doby. Existenci sídla napovídají i predikáty některých majitelů panství: Sebastyan Wolf Baldenffelsar z Langenderffelsu z roku 1594 či Anna Lišvicová na Dlouhém Dorflíně připomínaná v roce 1603 ři Jobst Hendrych v Dlouhém Darplezu. Za Perglarů z Perglasu, tedy převážně během 17. a 18. století, bývá Dlouhý Újezd zmiňován jako samostatný statek, teprve páni z Losimthalu připojují ves někdy kolem roku 1766 k tachovskému panství. Existenci tvrze a pozdějšího zámku tedy lze předpokládat. Oříškem je, kam se v obci vydat po jejich stopách. Pokud jde o tvrz, rozumnější by bylo vzdát snahu rovnou.

Tedy, pokud nebyla později přestavěna na zmiňovaný zámek. Což se zdá být vysoce pravděpodobné. Odborníci odkazují na mapu z doby Josefského vojenského mapování, konaného ve druhé půli 18. století. Za zámek považují areál ve východní části obce. Mezi objekty dominuje rozlehlá dispozice se třemi křídly, součást obdélného dvora, stojícího při silnici do Tachova. O zámečku čteme i v zápisu z roku 1790. V roce 1838 už je ovšem uváděno, že ve vsi kdysi stával zámek s poplužním dvorem, opatřený i vlastním pivovarem.

Tou dobou na jeho místě již stály tzv. židovské domky. Situaci lze srovnat s blízkými obcemi Studánka a částečně i Pořejovem. Poplužní dvůr byl rozparcelován a pozemky prodány újezdským židům. Požár z roku 1888 dokonal dílo zkázy a židovská obec, která tak prakticky přišla o majetek, v Újezdě rovněž zanikla. Na místě někdejšího zámku potom vyrůstala docela nová zástavba. Někdejší židovské společenství, jehož historie sahala až k počátku 17. století, dnes připomíná již jen malý hřbitov ležící na okraji lesa západně od obce. Na cestu je lepší vyptat se místních obyvatel. Nejstarší z náhrobků byl údajně datován k roku 1736.

David Růžička

18.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Stezka do Plané už svítí
14

Stezka do Plané už svítí

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Chceme letos vydělat a zisk věnovat na dobrou věc

Tachov – Ke konci kalendářního roku v Tachově už několik let neodmyslitelně patří fotbal v sálové kopané O zašmodrchanou tkaničku.

Bitka cizinců v Mlýnci. Jeden bodl druhého do břicha

Mlýnec - Záchranná služba zasahovala v noci na neděli v Mlýnci.

Dvě medaile z republikových pohárů

Tachov – Nejdůležitější závod sezony, zimní poháry mladších žáků, mají za sebou deseti a jedenáctiletí plavci Plaveckého klubu Tachov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT