Jeho zakladatelem a duchovním otcem je místní občan Štefan Berčík a také hlavní favorit na vítězství letošního ročníku. „Letos pořádáme už čtvrtý ročník. Máme hojnou účast, možná je tady více soutěžících než diváků,“ komentuje s úsměvem Berčík. „Celkem se nám přihlásilo dvacet soutěžících. Na startovní listině je třináct mužů, tři ženy a čtyři děti,“ uvedl další z pořadatelů a člen poroty Ladislav Poor.

Těsně před sobotním polednem se za zvuků harmoniky a kapely Maťáci ujali soutěžící kosy a dali se do díla. Slavnostní zákos provedl přítomný starosta Tachova Ladislav Macák. Poté už následovaly soutěžní výkony. „Mám trochu trému, jsem tu dnes poprvé,“ přiznal jeden ze soutěžících, David Mašek. Tříčlenná porota hodnotila při této soutěži výkon účastníků z několika hledisek. Důležitá byla kvalita pokosu, příprava kosy, umělecký dojem, oděv a nářadí a čas. Jednotliví soutěžící pak byli porotou bodováni.

Vítězem čtvrtého ročníku Sekáč roku se stal Jiří Lehner z Vidic. „Vyhrál, přestože jeho čas nebyl nejrychlejší. Ale jeho kosení bylo perfektní,“ dodal Štefan Berčík. Druhé místo společně obsadili bratři Jan a Štefan Berčíkové, kteří obdrželi shodný počet bodů. Třetí v kategorii mužů skončil Lubomír Rjapoš. „V disciplíně o největší šíři zákosu vyhrál Karel Gajdoš, který dosáhl výkonu přes čtyři metry,“ dodal závěrem Berčík.