VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři budou v domově platit více

Tachov – Centrum sociálních služeb v Tachově má poslední týdny na to, aby vyřešilo problém, vzniklý změnou zákona před třemi lety. Do konce letošního roku musí uzavřít s některými obyvateli penzionu nové smlouvy tak, aby vyhovovaly oběma stranám.

19.10.2009
SDÍLEJ:

TACHOVSKÝM SENIORŮM PŘIBYDOU PLATBY ZA SLUŽBY. Manželům Květě a Stanislavovi Marešovým vyšší platby nevadí, s radostí přivítají možnost naobědvat se bez vaření. Foto: DENÍK/Jaroslava Bártová

„Před třemi lety vyšel nový zákon o sociálních službách, kterým prakticky zanikl režim penzionu pro důchodce. A právě jedno ze zařízení Centra sociálních služeb v Tachově je i Domov pro seniory Tachov, dříve sloužící jako Penzion pro důchodce,“ vysvětlila sociální pracovnice domova Simona Peteříková.

Změna se týká šestatřiceti obyvatel penzionu. ,,Pro ně z této situace vyplývá, že musejí přejít do režimu Domova pro seniory a podepsat novou smlouvu. V ní budou samozřejmě jiné podmínky než měli do této doby. Pokud jim nebudou tyto podmínky vyhovovat a nepodepíší smlouvu, budou muset z penzionu odejít,“ řekla nám Peteříková.

Změny se týkají obyvatel, kteří jsou víceméně soběstační a doposud žádné služby poskytované zařízením nevyužívali. Podle nových smluv budou moci tyto služby využívat, budou ovšem za pobyt v domově platit více peněz než doposud. Přesné částky zatím nebyly stanoveny a nadále se o nich jedná.

„Senioři měli tři roky na zvážení své situace a rozhodnutí se, jakou variantu si zvolí,“ dodala Peteříková.

Před podpisem smlouvy jsou například manželé Marešovi. V Penzionu žijí již čtyři roky a zatím žádné služby nevyužívali, dokonce si i sami vaří. Smlouvu zřejmě podepíší. „Jsme tady moc spokojeni, všichni jsou zde hodní a velmi dobře se o nás starají,“ řekli nám Květa a Stanislav Marešovi. „Jsem ráda, že už nebudu muset vařit, protože Domov pro seniory nám bude poskytovat obědy a večeře. Už se těším, že budu mít více času například na své šití,“ dodala paní Květa.

Podle Peteříkové většina seniorů z Penzionu služby poskytované Domovem pro seniory nepotřebuje. Jsou soběstační a v relativně dobrém zdravotním stavu. Proto v současné době hledá vedení Centra sociálních služeb řešení celé záležitosti.

„Hledáme rozumný kompromis mezi požadavky seniorů a možnostmi Centra sociálních služeb. Důležité je, aby podmínky ve smlouvách byly stejné pro stávající i nové obyvatele,“ řekl Deníku ředitel Centra sociálních služeb v Tachově Lukáš Bardon. „Seniory jsme nejdříve informovali o jejich situaci na úvodním jednání, které bylo v květnu tohoto roku. Seznámili jsme je s jejich situací a možnostmi. Poté vedení domova, včetně mě, s každým obyvatelem jednalo individuálně. Musím říci, že senioři jsou rozumní a snaží se pomoci najít takové řešení, které by vedlo ke spokojenosti obou stran,“ dodal Bardon.

Jaroslava Bártová

19.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení