Přes osmdesát lidí, převážně důchodového věku, absolvovalo v tachovském Revisu první dva semestry pilotního vzdělávacího programu pro seniory Tachovska. Ten by měl od podzimu odstartovat znovu, tentokrát už jako regulérní Univerzita třetího věku.
Mezi absolventy pilotního programu, kteří v úterý odpoledne obdrželi vysvědčení, patří také Jana Zajíčková z Tachova.
„Do vzdělávacího programu jsem se přihlásila, aby to trošičku oddálilo to blbnutí, které nás v tomhle věku provází,“ řekla nám. Neustále se vzdělávat a udržovat mozek v aktivitě je podle ní v seniorském věku nezbytné.

Do dalšího programu, který by měl začít v září, se ale zatím přihlásit nechce. „Víte, mám ještě tolik jiných aktivit, že bych to v tomto období zkrátka nestíhala. Ale přihlásím se až na ten další program. Až opravdu zestárnu,“ řekla nám s úsměvem.
Absolventi programu, který nebyl určen pouze seniorům, mají za sebou deset přednášek z předmětu Kapitoly z historie a kultury Tachovska. Druhým předmětem byl kurz práce na počítači. Celkem se do pilotního programu přihlásilo přes osmdesát lidí. „Zájem předčil naše očekávání, z čehož máme radost,“ vyjádřil se ředitel Regionálního vzdělávacího a informačního střediska (Revis) v Tachově Jan Petruň.

Revis byl jedním z garantů programu, dalším byla Střední průmyslová škola Světce a Ústav celoživotního vzdělávání Západočeské univerzity v Plzni.
Právě na tomto ústavu záleží, zda se od podzimu další vzdělávací cyklus v Revisu rozjede. „V tuto chvíli stále ještě čekáme na definitivní potvrzení z Ústavu celoživotního vzdělávání, že je projekt schválený v celém rozsahu a můžeme začít s přihlašováním zájemců,“ sdělila nám manažerka vzdělávání a konferenčních služeb Revisu Lenka Chybová.

Podmínkou úspěšného absolvování skutečné univerzity třetího věku je absolvování čtyř předmětů (semestrů) hlavního oboru a dvou vedlejších oborů za tři roky. „Hlavním předmětem pro rok 2009/2010 budou Vybrané kapitoly z dějin výtvarného umění a architektury, vedlejším Práce s počítačem. V následujícím školním roce bychom rádi otevřeli další obory, zejména vedlejší pro ty, kteří nemají chuť učit se práci s počítačem. Vše ale záleží na konečném rozhodnutí Ústavu celoživotního vzdělávání a jeho pokynech,“ doplnila Chybová.

„Na základě dotazníkového průzkumu mezi účastníky jsme zjistili, že mají největší zájem studovat psychologii, dějiny umění a sociologii. I proto byl nakonec jako hlavní obor zvolen právě jeden z těchto humanitních oborů,“ dodala. Účastníci budou také pro úspěšné ukončení každého předmětu psát závěrečnou práci a musí mít vždy splněno padesát procent docházky.

Na další vzdělávací programy v Tachově se těší František Soukup. „Kapitoly z historie a kultury Tachovska, to prostě nemělo chybu. Měli jsme tři přednášející a hodně jsme se od nich dozvěděli. Jako tachovského patriota mě také těší, že se vzdělávání vrátilo do staré školy. Budova Revisu byla první českou školou v Tachově. A já říkám, že naši předkové postavili tak široké schody proto, aby mohli budovu rozšířit pro další studenty. Tak jsem rád, že univerzita třetího věku našla zázemí právě tady,“ vyjádřil se.