Vedení domova jim totiž ve spolupráci s dalšími subjekty připravilo tzv. reminiscenční místnost, která je kopií obývacího pokoje z období 50. let minulého století. Nápad vzešel díky spolupráci s tachovskou studentkou Anetou Sklenářovou. „Vyhrála jsem soutěž Hledá se leadr, kterou vyhlásila organizace Člověk v tísni. Součástí byla finanční odměna, kterou bylo třeba použít v organizaci, se kterou jsem v rámci soutěže spolupracovala,“ vysvětlila studentka.

Původní nápad tedy byl vybudovat zahradu, kterou by mohli senioři aktivně využívat a našlo by zde různé věku odpovídající hry. Finanční náklady by ale byly výrazně vysoké, a tak se hledala další možnost. „A dospěli jsme k závěru vybudovat vzpomínkovou místnost,“ uvedla Sklenářová.

Ze slavnostního otevření reminiscenční místnosti.Zdroj: Deník / Kohout Jiří

Formou různých dalších finančních příspěvků se podařilo shromáždit prostředky, aby se mohla místnost začít budovat. A v úterý byla otevřena. „Vzpomínkovou místností se vracíme do mládí našich obyvatel. Jejich průměrný věk je kolem osmdesáti a v padesátých letech většinou dospívali, a tak jim chceme umožnit vzpomínky na toto období,“ řekla Deníku vedoucí domova pro seniory Eva Kalabisová.

Místnost je kompletně zařízeným obývacím pokojem, včetně v té době oblíbené válečkové výmalby. Je zde originální nábytek – skříň, sekretář, stoly, židle, pohovka, dále dekorační předměty, různé bytové doplňky, ale také oblečení ve skříňkách, porcelán, keramika a mnoho dalšího. „Snažili jsme se, aby rok výroby byl kolem roku 1950. Exponáty jsme sehnali většinou pomocí inzerátů, kdy jsme oslovili veřejnost a měli jsme štěstí, že se nám podařilo velkou část nábytku získat od rodiny, která se jej potřebovala zbavit. Další nábytek a předměty jsme sehnali různě po bazarech, hodně lidí také doneslo věci po rodičích či prarodičích,“ uvedla vedoucí.

Reminiscenční místnost není jediným zařízením v domově, které slouží ke vzpomínkám a k rozvoji ducha jeho obyvatel. Najdou tady například modlitebnu, knihovnu, aktivizační místnost. A v plánu je ještě vytvoření vzpomínkového kina, kde by se přehrávaly filmy „pro pamětníky“.

Ze slavnostního otevření reminiscenční místnosti.Zdroj: Deník / Kohout Jiří

Samotná v úterý otevřená vzpomínková místnost ale nezůstane napořád v současné podobě. Vedení domova plánuje, že bude vybavení obměňovat tak, jak postupuje čas. Takže zhruba po uplynuté dekády by se mělo vybavení změnit na podobu obýváku z šedesátých let.

Místnost si mohli obyvatelé domova prohlédnout poprvé v úterý a bylo to pro ně velké překvapení. Otevřena teď bude každý den několik hodin. Pečlivost detailů a originalitu obdivovala při otevření také osmdesátiletá Marie Zahradníková. „No líbí se mi tady všechno. Tenkrát jsme nic takového ani neměli, byli jsme rádi, že jsme se dva mohli vyspat na jedné posteli,“ řekla Deníku.

Poslední kalendáře Tachov mobilem jsou k zakoupení v prodejně počítačů L7.
Kalendáře tachovských fotografů pomohly hospici