Každý rok se zúčastňují připraveného kombinovaného pobytového a poznávacího zájezdu. Procestovali skoro celou Evropu, aby poznali historii, život, zvyky, významná místa a metropole jiných zemí. V uplynulých devatenácti letech už uskutečnili 36 zájezdů.
Letošní zájezd směřoval na ostrov Pag do Chorvatska. „Z doslechu, fotomateriálů a informací z internetu jsme věděli, že jedeme do krásného místa, ale netušili jsme, že všech jedenapadesát účastníků bude realitou nadšeno,“ vyjádřil se organizátor zájezdu Karel Chaloupecký.
Cestou do letoviska navštívili senioři chorvatské hlavní město Záhřeb. Tři odlišné části středu Záhřebu spojuje náměstí Trg Dara Jelačica, které je takovým záhřebským Václavákem s jezdeckou sochou chorvatského šlechtice Josipa Jelačica, bojujícího v 19. století proti Maďarům.
„Na Pagu jsme se ubytovali ve čtyřhvězdičkovém hotelu Pagus, který stojí přímo na pláži při pobřeží. Každý pokoj má výhled na moře, které je modré a průzračné a za ním se vypíná do výšky patnácti set metrů vápencové bílé pohoří Velebit. Z dálky vypadá, jako kdyby bylo pokryto sněhem,“ uvedl dále Chaloupecký s tím, že stravování i další hotelové služby byly perfektní.
Městečko Pag měli senioři vzdálené jen pět minut pěší chůze. Úzké upravené cestičky mezi domy je dovedly na náměstí se zachovalým kostelem vyzdobeným nebývalou záplavou čerstvých květin. V blízkosti stojí Knížecí palác, kde se pravidelně konají výstavy a koncerty. „I my jsme se zúčastnili jednoho koncertu,“ uvedli účastníci zájezdu.
Během pobytu navštívili historické hlavní město Dalmácie Zadar, kde jsou na malém poloostrově soustředěny významné památky a muzea. „Obdivovali jsme staré město, kde jsou dodnes k vidění starobylá městská strážnice a městská lodzie, na hlavním náměstíjsou ještě zbytky římského fóra, z devátého století je kostel sv. Donáta, ze dvanáctého katedrála sv. Anastázie s věží vysokou šestapadesát metrů. Na nábřeží jsme se zastavili u unikátních mořských varhan od místního rodáka, architekta Nikoly Bašiče. Narážející vlny nahání vzduch do trubek osazených píšťalami a ty pak vyluzují tóny. Byl to pro nás unikátní zážitek,“ popsal cestu do Záhřebu organizátor zájezdu.
Jeden den věnovali turisté z Tachovska výletu lodí na Kornatské ostrovy a ostrov Dugi Otok. Vyjeli z Pakoštane lodí Danka s kapitánem Antem. dvouhodinovou plavbou obepluli ostrov Kornat a vypluli na širé moře. Přípitek na lodi byl pálenkou z vína Raki, následovala svačina. První zastávka byla v malebné zátoce na ostrově Katina s výstupem na vyhlídku Kornatských ostrovů, které z výšky vypadají jako roztroušené kamínky na moři. Souostroví tvoří asi devadesát ostrovů. Oběd, grilované makrely a maso se salátem a víno, byl podáván na břehu moře. Další zastávka byla v zátoce Telasčica na ostrově Dugi Otok. „Obdivovali jsme útesy prudce spadající do moře z výšky 150 metrů. Měli jsme možnost vykoupat se v léčivé vodě jezera Mira, které je od moře odděleno skalním hřebenem a jehož voda je ještě teplejší a slanější než voda Jadranu,“ informoval Karel Chaloupecký.
Jedno odpoledne bylo věnováno kratšímu výletu na opačnou stranu ostrova Pag. Turisté dohlédli také na saliny, které se táhnou v délce šesti kilometrů a mořská sůl, hlavní zdroj bohatství ostrova, se tu těží od pradávna. Krajina na odvrácené straně od pobřeží je zelenější a pase se zde mnoho ovcí, z jejichž mléka se vyrábí ostrovní specialita – pažský sýr.
Poslední den pobytu se po klidném ránu zvedla bora, obávaný severní vítr, který sužuje ostrov téměř celou zimu a dělá z jeho velké části vyprahlou, téměř měsíční krajinu.
Vítr byl tak silný, že znepříjemňoval cestovatelům z Tachovska odjezd po mostě z ostrova na pevninu. „Nemohli jsme ani pokračovat po dálnici do Slovinska. Objízdná trasa po Jadranské magistrále nám ale poskytla krásné výhledy na zpěněné a rozbouřené moře, ale prodloužila také naši cestu ke Škocjanským jeskyním ve Slovinsku,“ uvedli účastníci zájezdu.
Stěny jeskynního kaňonu padají téměř sto metrů do hloubky. V Tiché jeskyni jsou široké krápníky od země až ke stropu, rostou o pouhý jeden centimetr za sto let. Po mostě se přechází přes rokli, kterou protékají vodopády. Z šesti kilometrů jeskynních chodeb se prochází dva a půl kilometru a celkem se schází a vystupuje po 400 schodech. Konec prohlídky je u zborceného trychtýře řeky Reky, návrat k zemskému povrchu pak zubačkovou lanovkou.
Poslední zastávkou zájezdu byla večerní prohlídka romantického jezera a městečka Bled, obklopeného hradbou alpských štítů. Na severní straně jezera ční večer osvícená vysoká hradní skála, v jeho středu je ostrov s mariánským kostelíkem.
„V noci následoval odjezd domů. Bohatší o mnoho zážitků, spokojeni z vydařeného počasí jsme s vděkem vyslovili uznání našim ochotným a spolehlivým řidičům Vaškovi a Zdeňkovi i milé profesionální průvodkyni Evě. Většina účastníků byla pro zopakování tohoto zájezdu s obměněnými výlety v příštím roce,“ doplnil Karel Chaloupecký.
Jarmila Chaloupecká